بلاگ واژه بان بازاریابی محتوا وظایف یک یو ایکس رایتر چیست و یو ایکس رایتینگ چگونه انجام می‌شود؟

وظایف یک یو ایکس رایتر چیست و یو ایکس رایتینگ چگونه انجام می‌شود؟

توسط مونا دژبان
وظایف یک یو- ایکس رایتر چیست و یو-ایکس رایتینگ چگونه انجام می‌شود؟

یو ایکس رایتر یا نویسنده تجربه کاربری چه وظایفی دارد؟

یو ایکس رایتر یا نویسنده تجربه کاربری، در دنیای دیجیتال کنونی می‌تواند، نقش مهمی در فروش داشته باشد، به این معنی که امروزه، با تجربه کاربری مناسب می‌توان،

رغبت مخاطب را به خرید محصول یا استفاده از خدمات بیش از پیش تحریک کرد و این شرایط مدیون اشباع بازار تبلیغات از محتوای خلاقانه و هیجان‌انگیز است که در نتیجه آن، رقابت‌های تنگاتنگی میان برندها برای جلب توجه بیشتر مخاطب، ایجاد می‌شود.

در دنیای دیجیتال، گاهی فقط یک عبارت یا یک جمله کوتاه می‌تواند، یک دوره فروش موفق را رقم بزند.

 نویسنده تجربه کاربری، برای جلب توجه مخاطب، باید از مهارت‌های ویژه‌ای استفاده کند که کمتر نویسنده‌ای از آن‌ها برخوردار است، این مهارت‌ها آموزش داده نمی‌شوند و یو-ایکس رایتر باید این مهارت‌ها را با استفاده از مطالعه، خودآموزی و تجربه به دست بیاورد. نویسنده‌ای می‌تواند در این فرایند موفق عمل کند که بخت با او یار باشد و بتواند مهارت‌هایی را که از خودآموزی فراگرفته است در یک محصول پیاده‌سازی کند و برای خود تجربه به دست بیاورد.

این نوع از نویسندگی برخلاف سایر انواع نویسندگی مانند تولید محتوا و کپی‌رایتینگ، محدودیت‌های زیادی دارد که ممکن است در ابتدای راه کلافه‌کننده باشد اما در ادامه و مشاهده نتیجه این فرایند عادی و حتی لذت‌بخش خواهد بود.

بزرگترین محدودیت یک یو ایکس رایتر تعداد کلمات و تعداد کاراکترهایی است که می‌تواند برای نوشتن استفاده کند، همچنین گنجاندن لحن و صدای برند در نوشته‌ها، سادگی و روانی نوشته، عمومیت داشتن کلمات استفاده شده و تناسب متن با خواننده و مخاطب از چالش‌های دیگری است که یک نویسنده تجربه کاربری با آن‌ها روبه‌رو می‌شود.

وظایف یک یو- ایکس رایتر چیست و یو-ایکس رایتینگ چگونه انجام می‌شود؟

همانگونه که زیاد نوشتن و حتی بی‌نهایت نوشتن برای بسیاری از نویسندگان یک حسن و مهارت به شمار می‌آید، کم نوشتن و گزیده نوشتن برای یک نویسنده UX ضروری‌ترین مهارت است. ضمن آن که نویسنده تجربه کاربری باید دایره واژگانی گسترده‌ای داشته باشد و بتواند با انتخاب واژه‌های مناسب، معنای مورد نظر را منتقل کند، بی آن که مخاطب را برای فهم معنا به دشواری بیافکند.

نویسنده UX به دلیل محدودیت‌های پیش‌روی‌اش ممکن است مدت‌ها بر سر معادل‌گذاری مناسب برای واژه OK در یک اپلیکیشن زمان صرف کند و تا بتواند در این معادل‌گذاری، هم جانب سلیقه مخاطب، هم جانب هویت برند و هم جانب محدودیت‌ها را رعایت کند. به همین دلیل گاه نوشتن تجربه کاربری ممکن است طاقت‌فرسا باشد. از سوی دیگر ممکن است نویسنده در انتخاب میان دو واژه یا عبارت و جمله دچار تردید شود که خوشبختانه با آزمایش کردن روی کاربران و دستگاه‌های مختلف می‌تواند نتیجه انتخاب هر کدام از واژه‌ها یا جمله‌ها را مشاهده کند و بهترین انتخاب را داشته باشد.

یو ایکس رایتر به چه مهارت‌هایی نیاز دارد؟

 می‌توان مهارت‌های یک یو-ایکس رایتر را این‌گونه برشمرد:

  • دایره واژگانی گسترده
  • آشنایی با دانش UX
  • سرعت عمل 
  • تسلط داشتن به لحن و هویت برند 
  • تسلط داشتن به گزیده‌نویسی
  • دقت در ایجاد انسجام
  • آشنایی کامل با پرسونای مخاطب
  • تسلط داشتن به معادل‌گذاری‌های خلاقانه

یو ایکس رایتینگ چگونه انجام می‌شود؟

برای انجام یو ایکس رایتینگ، طراح تجربه کاربری پس از پایان طراحی یا حین انجام آن با یو-ایکس رایتر در ارتباط خواهد بود و برای هر قسمتی از محصول با هماهنگی و نظر یکدیگر متنی نوشته می‌شود، نکته مهم در انجام این کار، این است که تمام نوشته‌ها و متن‌ها باید با لحنی یک‌سان نوشته شوند تا انسجام هویت برند از طریق حفظ شود. گاه ممکن است به دلیل بی‌دقتی و انجام ندادن بررسی نهایی، یک نوشته یک‌سان در دو جای متفاوت به دو صورت نوشته شود، برای پیشگیری از بروز این مشکل بهتر است حین نوشتن و جای‌گذاری‌ها، متن‌های پیشین نیز بررسی شود و پس از اتمام کار، تمام نوشته‌ها بازبینی و در صورت نیاز اصلاح شود. محدودیت کاراکتر‌های هر بخش را طراح تجربه کاربری تعیین ‌می‌کند. از سوی دیگر، طراح و نویسنده با توجه به درک و شناختی که از مخاطب برند دارند، صمیمت یا جدی بودن صدا و لحن را تعیین ‌می‌کنند.

اگر تمایل دارید درباره میزان تاثیر محتوای متنی در انسجام برند بیشتر بدانید می‌توانید مقاله محتوای متنی و ارتباط آن با انسجام هویت برند را مطالعه کنید.

اگر درباره شغل نویسنده تجربه کاربری، نظری دارید که می‌تواند کامل‌کننده این مقاله باشد، بی‌صبرانه منتظریم تا نظرات شما در ادامه بخوانیم.

مطالب مرتبط

4 دیدگاه‌ها

ابراهيم هاشمي 24 سپتامبر 2018 - 6:56 ب.ظ

سلام موضوع خوبي رو انتخاب كرديد، و اين خيلي خوبه.

پاسخ
مونا دژبان 9 اکتبر 2018 - 4:33 ب.ظ

سلام از حسن توجه شما سپاسگزاریم.

پاسخ
غلامعباس کامیاب 31 جولای 2019 - 4:14 ب.ظ

سلام
توانایی نوشتن درشمایک استدادذاتی وناب است که فکرمیکنم یه جایی ویه روزی خودتون به اون رسیدین وحالا بخوبی دارین تونوشته هاتون اونو به دیگران ارایه والبته به گمان من آموزش میدین.امیدوارم همچنان ازنوشته هایتان لذت ببریم……

پاسخ
مونا دژبان 3 آگوست 2019 - 3:17 ب.ظ

سلام
از حسن توجه شما سپاسگزارم دوست عزیز.

پاسخ

دیدگاه خود را بیان کنید