بلاگ واژه بان تولید محتوا UX رایتینگ چه تفاوتی با کپی رایتینگ دارد؟

UX رایتینگ چه تفاوتی با کپی رایتینگ دارد؟

توسط مرضیه رجبی
UX رایتینگ چه تفاوتی با کپی رایتینگ دارد؟

UX رایتینگ در نوع خود مفهوم جدیدی نیست اما عنوان تازه‌ای است که طی سال‌های اخیر به وجود آمده است. بر اساس آن ‌چه من از توضیحات شغلی گوگل متوجه شدم، کار UX رایتر این است: انتقال صدای برند و شکل دادن تجربه کاربری با ساختن متنی که به کاربران کمک کند، کار خود را به بهترین نحو انجام دهند.

جایگاه UX رایتینگ و کپی رایتینگ در ساخت محصول

به طور معمول و سنتی در ساخت یک محصول، فرایند انجام کار این‌ گونه پیش می‌رود:

تیم طراحی، محصولی را طراحی و برای تیم توسعه‌دهنده ارسال می‌کند تا آن را بسازند.

در نهایت این محصول به تیم مارکتینگ یا تبلیغات می‌رسد و آن‌ها باید با کلمات برای این محصول تازه و برند سازنده‌اش تبلیغ کنند.

این‌جاست که کپی رایتینگ آغاز و به صورت زیر تعریف می‌شود:

فرآیند نوشتن متن‌های تبلیغاتی با هدف این‌ که کاربر را به اقدامی وادارد.

UX رایتینگ چه تفاوتی با کپی رایتینگ دارد؟

UX رایتینگ و کپی رایتینگ در دو طرف مخالف فرایند طراحی محصول قرار دارند اما هر چه گزینه‌ها و امکانات بیشتری به یک پلتفرم آنلاین منتقل می‌شود، نیاز به کپی رایتینگ بیشتر حس می‌شود. در طراحی رابط کاربری، همواره گفته می‌شود که یک محصول، برنامه یا وب‌سایت باید به صورت کاربرپسند «user friendly» طراحی شود البته در این‌ جا صرفا نباید کاربر پسند باشد، بلکه باید کاملا قبل درک باشد.

اصول اساسی طراحی – ساختار، سادگی، وضوح و بازخورد، همگی نقش مهمی در نحوه ساختن طرح‌ها، تکرار آن‌ها، انجام تحقیقات محصول، انجام آزمایش و سایر جنبه‌های طراحی UX ایفا می‌کنند.

اگر دوست دارید درباره نویسنده یو ایکس و تفاوت با سایر شغل‌های حوزه محتوا بیشتر بدانید مقاله: نویسنده UX و کپی رایتر UX، استراتژیست محتوا و طراح محتوا شغل‌های یکسانی نیستند را مطالعه کنید.

چرا UX رایتینگ هنوز اولویت ندارد؟

اما چرا با وجود این اهمیت، UX رایتینگ اولویت یک پروژه نیست و هنوز شرکت‌های طراحی برای نشان دادن نمونه کارهای خود، طرح‌هایی ارائه می‌دهند که هنوز متن Lorem Ipsum دارند؟

پاسخ این است: شرکت‌های زیادی این کار را می‌کنند و این به معنی درست بودن کار آن‌ها نیست چون به ضررشان است.

تجربه کاربری یک گفت‌وگو است

کاربران چیزی بیش از رنگ‌ها و تصاویر زیبا روی صفحه نمایش‌شان می‌خواهند.

آن‌ها فقط عملکرد و قابلیت استفاده را نمی‌خواهند، بلکه دوست دارند درک شوند و تنها راه برای درک شدن گفت‌وگو است.

  • هدف از کل فرایند تحقیق، این است که بفهمیم:
  • کاربر از ما چه می‌خواهد؟
  • چه مشکلی دارد؟
  • چگونه می‌توانیم آن را حل کنیم؟

این گفت‌و گو همیشه در مرحله تحقیقات کاربر تمام نمی‌شود.

ما نمی‌توانیم به کاربر بگوییم: «ممنون، شما را در مرحله A/B تست خواهیم دید». بلکه باید کاربر را در طول کل مراحل طراحی، که شامل آن‌چه او می‌خواند هم می‌شود، در نظر داشته باشیم.

به خاطر داشته باشید که UX رایتینگ اغلب انسانی‌ترین قسمت از کل تعامل کاربر با محصول شما است.

این بخشی است که در آن سایت یا برنامه با کاربر صحبت می‌کند، به سوالات او پاسخ و به او بازخورد می‌دهد و از او می‌خواهد تا اقدامی انجام دهد. اما این صدا به تنهایی نمی‌تواند خود را نشان دهد، بلکه باید به وسیله طراحی خوب و یک‌ پارچه توسعه یابد.

UX رایتینگ چه تفاوتی با کپی رایتینگ دارد؟

بزن قدش

کمپین شما در صف ارسال است و به زودی فرستاده خواهد شد.

این نمونه‌ای عالی از کپی رایتینگ است؛ چرا که نه تنها مشتری درباره کار بازخورد دریافت می‌کند (نامه به زودی ارسال خواهد شد)، بلکه با ارائه یک مکالمه دوستانه با گفتن بزن قدش، اضطراب کاربر کاهش پیدا می‌کند.

UX رایتینگ به عنوان یک شغل در حال پیشرفت است

بسیاری از طراحان UX در جایی کار می‌کنند که فرهنگ خوبی برای طراحی ندارند، شرکتی یا استارتاپی که نمی‌داند، طراح رابط کاربری دقیقا چه کاری انجام می‌دهد و چه چیزی به او مربوط و وابسته است. در این شرکت‌ها، طراحان رابط کاربری، مجبور هستند، مدام ارزش و اهمیت خود را نشان دهند و دائما از طرح‌های کاربرمحور خود دفاع کنند. در صورتی که اگر در جایی کار کنند که طراح UX/UI به خوبی درک شود، هرگز مجبور به اثبات خودشان نیستند.

UX رایتینگ چه تفاوتی با کپی رایتینگ دارد؟

این مشکل برای یو ایکس رایتر‌ها هم وجود دارد.

اخیرا فقط شرکت‌هایی مثل گوگل، آمازون و پی‌ پال اقدام به استخدام نویسندگان UX کرده‌اند، این بدان معنا است که به طور طبیعی سایر کمپانی‌ها نیز این کار را خواهند کرد. با این حال صرف استخدام کردن یو ایکس رایترها، به این معنی نیست که شرکت‌ها بدانند آن‌ها دقیقا چه کاری انجام می‌دهند و چه ارزشی برای تیم دارند.

UX رایتینگ چه تفاوتی با کپی رایتینگ دارد؟

در سال‌های آینده نبرد سختی به وجود خواهد آمد. UX رایتینگ جایگاهی در جامعه طراحان خواهد داشت و تعادل و تعاملی بین UX رایتینگ و طراحی ایجاد خواهد شد.

این به معنای در اختیار داشتن نویسندگانی است که از کلمات کمتر، ولی پرمعناتر استفاده می‌کنند.

می‌دانیم که کاربران دوست ندارند برای دانستن هر چیزی در اینترنت، کلمات زیادی بخوانند.

اگر می‌خواهید درباره شغل یوایکس رایتینگ بیشتر بدانید مقاله نویسنده یو ایکس همه چیز درباره این موقعیت شغلی و چالش‌های آن را مطالعه کنید.

در آینده‌ای نه چندان دور، داشتن نویسندگانی در حوزه UX رایتینگ که بتوانند از کلمات انتخابی خود دفاع کنند، حس هدایت و اطمینان به کاربر بدهند و او را متقاعد کنند که هنگام تعامل با محصول گم و ناامید نمی‌شود، از اولویت‌های هر شرکت و سازمانی خواهد بود.

UX رایتینگ شغل ویژه چه کسانی است؟

زیبایی دنیای فناوری این است که سریع رشد می‌کند و دائما در حال تغییر است، تا جایی که حتی وضعیت‌ و شرایطی که در ابتدا فکر می‌کنیم مناسب نیستند، در نهایت به مطلوب‌ترین سطح ممکن می‌رسند. در ابتدا افرادی به این حوزه وارد شدند و به رشد شغل UX رایتینگ کمک کردند که به نوعی پیش‌زمینه علوم کامپیوتر و دانش آی تی داشتند. اما اکنون می‌دانیم که طراحان UX با پیشینه‌های مختلف شغلی و تحصیلی نیز می‌توانند، ابزارها و مفاهیم طراحی رابط کاربری را یاد بگیرند و اجرا کنند. همین موضوع در زمینه UX رایتینگ هم صدق می‌کنند، بسیاری از نویسندگان حوزه‌های دیگر می‌توانند وارد این شغل شوند و مهارت‌های خود را در نوشتن ساده‌ترین و مناسب‌ترین متن برای یک محصول نشان دهند.

اگر درباره UX رایتینگ اطلاعاتی دارید، آن را با ما در میان بگذارید.

منبع

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را بیان کنید