بلاگ واژه بان تولید محتوا استانداردترین ساختار برای تولید محتوا چیست؟

استانداردترین ساختار برای تولید محتوا چیست؟

توسط مونا دژبان
استانداردترین ساختار برای تولید محتوا چیست؟

چرا نیاز به ساختار تولید محتوا داریم؟

پیش از تولید محتوا ذهن بسیاری از ما نویسندگان و صاحبان کسب و کار، پر است از ایده‌ها، پرسش‌ها، پاسخ سوالات، آمارها و داده‌هایی که می‌خواهیم آن‌ها را در قالب یک محتوای مفید به دیگران ارائه کنیم.

اگر قالب محتوای متنی و نوشتاری را برای ارائه این دانش و آگاهی انتخاب کنیم، می‌توانیم خودمان آن‌ را بنویسیم و حتی شاید بتوانیم آن را منتشر کنیم.

حتما برای شما هم پیش آمده است که با ذهنی آکنده از پاسخ مساله‌ها و طرح ایده‌ها می‌خواهید شروع به نگارش یک محتوا کنید، اما شاید ساعت‌ها گذشته باشد و شما حتی یک خط هم ننوشته باشید، یا روزهای پیاپی نوشتن محتوای‌تان را به تاخیر انداخته باشید، به تاخیر انداختن تولید محتوا، یا زمان بیهوده تلف کردن برای آغاز کردن آن گاهی می‌تواند بسیار خطرناک باشد، چرا که ممکن است هیچ‌گاه زمان تولید محتوای شما فرا نرسد و آن دانش و آگاهی که در ذهن شماست هیچ وقت به دیگران منتقل نشود.

اگر به دنبال یافتن راهی برای آغاز کردن تولید محتوا و ادامه آن هستید با وبلاگ واژه‌بان همراه باشید با در ادامه این موضوع را با یکدیگر بررسی کنیم.

اگر می‌خواهید یک تولید کننده محتوا استخدام کنید، می‌توانید مقاله استخدام تولید کننده محتوا چرا و چگونه؟ را ببینید.

شروع تولید محتوا کار دشواری است!

هر چند جمله بالا صحت دارد، اما به این معنی نیست که هیچ راه‌حلی ندارد! برای آسان کردن این دشواری یک راه وجود دارد که اگر بتوان آن را ملکه و عادت ذهن کرد برای باقی راه تولید محتوا دشواری‌ چندانی در پیش نخواهد ماند.

برای آن که بتوانید روان و آسان بنویسید، لازم است شروع خوبی داشته باشید. بنابراین هر زمان که احساس کردید می‌توانید بنویسید یا دلتان می‌خواهد بنویسید شروع کنید به نوشتن.

شروع نوشتن یک موفقیت است اما همه آن نیست، برای شروع کردن به تولید محتوا باید بدانید چه می‌خواهید بگویید، چه چیزی را می‌خواهید منتقل کنید، از درستی و صحت گفتار و نوشتارتان آگاه باشید، باید مطمئن شوید که دانشی که می‌خواهید آن را منتقل کنید، به روز است و کسی آن را نقض نکرده است.

برای شروع محتوا می‌توانید چند راه در نظر داشته باشید مانند یکی از راه‌های زیر:

 • شروع تولید محتوا می‌تواند با طرح کردن یک پرسش باشد.
 • شروع تولید محتوا می تواند با بیان یک مساله شخصی یا اتفاق روزمره و گریز زدن از آن به موضوع اصلی محتوا باشد.
 • شروع نگارش محتوا می‌تواند با همدردی با مخاطبان آغاز شود، یا بررسی مشکل آن‌ها
 • برای آسان کردن آغاز نگارش، تیتر را پیش از هر چیزی بنویسید و به آن فکر کنید.

یکی از راه‌هایی که گفته شد، می‌تواند راه حل شما برای آسان کردن دشواری ِآغاز نوشتن باشد ولی پیش از آغاز نوشتن و تولید محتوا، باید یک ساختار مناسب و استاندارد برای نوشته یا محتوایتان داشته باشید. این ساختار می‌تواند ذهنی باشد یا مکتوب باشد. به هر روی این ساختار باید پرورده و جامع باشد، در ادامه این ساختار را بررسی می‌کنیم.

اگر به دنبال تعریف جامعی از بازاریابی محتوا هستید، شاید مقاله بازاریابی محتوا چیست؟ بتواند برای شما مفید باشد.

استانداردترین ساختار برای تولید محتوا چیست؟ساختار محتوا

ساختار محتوا و تولید آن، می‌تواند یک چارچوب کلی باشد تا شما با استفاده از بتوانید دانشی که در ذهن دارید را در این چارچوب و ساختار خاص بگنجانید و آن را در اختیار دیگران قرار دهید. این ساختار به مرور زمان و به میزان دفعات استفاده از آن عادت ذهنی شما می‌شود و دیگر نیازی نیست برای گنجاندن دانش‌تان در آن خود را به دشواری بیاندازید.

برای داشتن یک ساختار استاندارد محتوا گزینه‌های زیر را از آغاز تا پایان نگارش در نظر داشته باشید:

 • طرح پرسش یا مساله
 • بررسی و توضیح دادن درباره چرایی طرح پرسش مانند: لزوم پرداختن به آن، ضروری بودن پاسخ آن، مشکلاتی که در صورت حل نشدن پرسش پدید می‌آید، یا توضیح درباره اتفاقات مفیدی که بعد از یافتن پاسخ می‌افتد.
 • معرفی و تبیین راه‌های پاسخ دادن به پرسش، مثلا راه حل اول، راه حل دوم…
 • بررسی مزایا و ایرادهای هر کدام از راه‌حل‌ها
 • پاسخ دادن به پرسش
 • نتیجه‌گیری و جمع‌بندی
 • بررسی و توضیح درباره منابعی که از آن‌ها برای تولید محتوا استفاده کرده‌اید.

به کارگیری این ساختار می‌تواند نظم و ترتیب اصولی به محتوای شما بدهد، چرا که  استفاده از این ساختار از متن‌های علمی و پژوهشی تا نوشته‌های شخصی و مقاله‌های سایت و وبلاگ کاربرد دارد و ذهن مخاطب را به صورت منسجم همراه محتوای شما نگه می‌دارد.

بررسی ساختار استاندارد محتوا

طبق ساختاری که برای‌تان شرح دادیم، در شروع تولید محتوا شما باید طرح مساله یا پرسش کنید، به این معنی که هم موضوع محتوا را مشخص کنید و هم دلیل این که چرا دارید محتوا تولید می‌کنید.

 • در بند دوم یعنی توضیح درباره چرایی طرح کردن چنین پرسشی، شما به نوشته خودتان ارزش می‌دهید، کاربرد آن و ضروری بودن آن را با خوانندگان در میان می‌گذارید.
 • در بند سوم یعنی بررسی راه‌حل‌ها، شما درباره راه‌حل‌ها روشنگری می‌کنید و حق انتخاب را به مخاطب می‌دهید که هر یک از راه‌ها را انتخاب کند و مشخص می‌کنید که قصد تحمیل کردن راه‌حل برگزیده‌تان را ندارید.
 • بدنه اصلی محتوای شما پاسخ دادن به پرسش است، بنابراین تمام تلاش‌تان را بکنید که در این قسمت خوش بدرخشید و پاسخ مناسب و واضحی به سوالی که طرح کرده‌اید بدهید.
 • در نهایت در قسمت نتیجه‌گیری با دادن یک طرح کلی و خلاصه از کل محتوای تولیده شده و معرفی منابع راه را برای مطالعات بیشتر مخاطبان باز می‌گذارید و اعتماد آن‌ها را به دست می‌آورید.

اگر شما هم ساختار استانداردی برای تولید محتوا در نظر دارید، می‌توانید آن را در قسمت نظرات با ما و دیگر مخاطبان واژه‌بان به اشتراک بگذارید.

مطالب مرتبط

5 دیدگاه‌ها

عباس طاهری 26 آگوست 2018 - 11:30 ق.ظ

از شما سپاسگذارم که با انتشار مطالب مفید و کاربردی به دیگران کمک می کنید تا رشد کنند

پاسخ
مونا دژبان 31 ژانویه 2019 - 9:59 ب.ظ

خواش میکنم، ممنون از شما

پاسخ
مهدی عیانی 9 سپتامبر 2018 - 4:13 ب.ظ

.چهار چوب ارائه شده شما در مورد نحوه تهیه محتوا بسیار منطقی و زیبا بود متشکرم
اما همیشه محصولات را با توجه به محصولات برندهای قبل از محصول شما ارزیابی میکنند
.پس محصول ما بایستی مزیتهائی نسبت به آنها داشته باشد و اشاره به آنها میتواند مهم باشد
نکته دیگر آنکه ممکن است محصولی که در مورد آن محتوا ارائه میکنید، نرم افزاری باشد که دراینصورت مستقیما توسط کاربران انتخاب و خریداری نخواهد شد و حتی شاید کاربران با ابتکارات خود چیزی ضعیفتر از آن را سرهم کرده باشند که به طریقی درانحصار آنها باشد . در نتیجه هیچوقت محصولتان را نزد کارفرما حمایت نخواهند کرد و برای نفوذ بر کار فرما و گذر از دیوار کاربران لازم باشد محصولی بسیار پیشرفته تر و با کیفیت تر تهیه نمائید.
نکته ائی که اشاره کردم مشکل اصلی کار ما می باشد. که خلاصه آن به شرح زیر است.
ما طی بیست وپنج سال گذشته به تکنیک پیشرفته ای در مورد مکانیزه کردن کار کنترل تولید و حسابداری قیمت تمام شده دست یافته ایم که با به زبان قدیمی به نرم افزاری بسیار قوی پیاده سازی شده و در چند شرکت بسیار بزرگ بکار گرفته شده و جواب گرفته ایم . ا
از آنجائیکه در بازار ایران در این زمینه نرم افزار کاملی وجود ندارد فکر میکردیم که به محض ارائه آن به کار فرمایان از ما استقبال خواهند کرد . که متاسفانه نتیجه معکوس بود و کارشناسان این شغل ها برای انحصاری نگاهداشتن شغلشان همیشه مانع نفوذ ما در شرکتها شده اند. ضمنا حتی کارفرمایان برای اینکه حسابشان شفاف نباشد تا بتوانند با شرکای خود یا وازارت دارائی حساب سازی کنند هیچ اهمیتی برای توضیحات ما در مورد اشکالات فعلی خودشان و مزایای کار ما قائل نمیشوند. و عملا اختراع ما بی مصرف مانده است .
این مطلب را توضیح دادم که توجه تهیه کنندگان محتوا را به حواشی تجاری محتوای خودشان جلب کنم .
موفق باشید

پاسخ
مونا دژبان 31 ژانویه 2019 - 9:59 ب.ظ

خواش میکنم، ممنون از شما

پاسخ
حسن رفرم 27 جولای 2020 - 12:53 ب.ظ

سلام . من دست به قلم هستم اما مهارتم در کارای رایانه ای کمتر هست . یکی یا شرکتی میخام که از ارتباط با او کارتهیه کنم براش ارسال کنم و هر دو سود ببریم . 09153162160
من در دکتری کارآفرینی و کسب و کار و مدیریت تحصیل و تدریس دارم.

پاسخ

دیدگاه خود را بیان کنید