بلاگ واژه بان محتوای متنی چگونه محتوای متنی صمیمی تولید کنیم؟ 

چگونه محتوای متنی صمیمی تولید کنیم؟ 

توسط مونا دژبان
چگونه محتوای متنی صمیمی تولید کنیم؟ 

محتوای متنی صمیمی چیست و چطور می‌توان آن را نوشت؟

محتوای متنی صمیمی، محتوایی است که میان شما و مخاطبانتان ارتباطی ناگسستنی ایجاد می‌کند. در این نوع از محتوا لحن نویسنده بیش از هر چیز اهمیت دارد.

لحنی که نویسنده در نگارش محتوای صمیمی انتخاب می‌کند، باید همگام با هویت برند باشد و اگر هویت برند رسمی و جدی است، صمیمت محتوا نباید خیلی از آن هویت فاصله بگیرد، چنانکه به یکباره گسست ایجاد کند.

از این رو انتخاب لحن صمیمی برای برند‌هایی با هویت رسمی و جدی حساسیت بسیاری دارد و بهتر است برای انتخاب آن با یک مشاور ساخت برند مشورت کرد.

برای سایر برندها که به صورت برجسته، هویت رسمی و جدی انتخاب نکرده‌اند، راحت‌تر می‌توان محتوای متنی صمیمی تولید کرد، چرا که این نوع از برندها دارای انعطاف‌پذیری بیشتری هستند.

داشتن یک لحن صمیمی و دوستانه در نگارش محتوای متنی، اصول و ویژگی‌هایی دارد که در این مقاله به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت، بنابراین با واژه‌بان همراه باشید.

اگر کنجکاو هستید که درباره محتوای متنی بیشتر بدانید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله محتوای متنی چیست و چه انواعی دارد؟— قسمت اول را مطالعه کنید.

محتوای متنی صمیمی چه ویژگی‌هایی دارد؟

چگونه محتوای متنی صمیمی تولید کنیم؟ 

پیش از هر چیز باید بگوییم که محتوای صمیمی همان محتوای معمولی است که کمی متفاوت‌تر نوشته می‌شود تا خواننده آسان‌تر بتواند با آن ارتباط برقرار کند. لحن نگارش این محتوا دوستانه است و موضوع آن عادی است اما برای مخاطب مهم است، چون حتما با موضوع آن دچار چالش بوده است که به خواندن محتوا پرداخته است.

ویژگی‌هایی ساختاری محتوای متنی صمیمی که نویسنده باید رعایت کند:

 • خوانندگان را مانند دوستان خود خطاب کند. 
 • توصیه‌های دوستانه و خیرخواهانه‌ای به خواننده ارائه دهد. 
 • درباره موضوع محتوا، با خوانندگان درد دل کند یا مشکلاتش را در همین باره با مخاطبان مطرح کند، به این ترتیب مخاطب احساس نزدیکی بیشتری با نویسنده و محتوای او می‌کند. 
 • هر چند نویسنده در این نوع محتوا با خوانندگان صمیمی است، اما نباید از ادب و احترام دور شود. 
 • نویسنده می‌تواند در محتوای متنی صمیمی، تجربه‌های تلخ و شیرین خود درباره موضوع محتوا را با خوانندگان در میان بگذارد. 
 • نویسنده می‌تواند وارد دنیای متن شود، از خود، خانواده، دوستان و زندگی روزمره‌اش، برش‌هایی مرتبط با موضوع پیدا کند و آن را در متن جایگذاری کند. 
 • اضافه کردن کمی چاشنی و نمک طنز و شوخی می‌تواند، تاثیری شگفت‌انگیز در نوشتن محتوای صمیمی داشته باشد، البته باید توجه داشت که این طنز و شوخی باید در چارچوب ادب و لفافه احترام، قرار داده شود. 

گذشته از ویژگی‌های ساختاری که برای محتوای متنی صمیمی برشمردیم، محتوایی که با لحن و نگارش صمیمی نوشته می‌شود، باید دارای نوشتار خاصی باشد که هم بتواند رسم‌الخط فارسی را رعایت کند، هم میزان صمیمت خود را نشان بدهد و علاوه بر این‌ها در خوانش متن خللی ایجاد نکند. البته نا گفته نماند که یک متن صمیمی می‌تواند با رسم‌الخط رسمی نوشته شود اما صمیمی هم باشد، برای داشتن یک محتوای نوشتاری صمیمی نیازی نیست حتما به صورت محاوره بنویسیم.

ویژگی‌های نوشتاری محتوای متنی که نویسنده باید رعایت کند:

 • محتوای متنی صمیمی باید رسم‌الخط فارسی را به درستی رعایت کند، برای استفاده از رسم‌الخط محاوره کافی است به زبان روزمره مردم توجه کنیم و کمی با داستان‌های عامیانه آشنا باشیم.
 • در نگارش محتوای صمیمی نباید دست به ابتکار زد و ریخت واژه‌ها را به صورت سلیقه‌ای تغییر داد، مثلا گاه دیده می‌شود برای نوشتن یک متن با نوشتار محاوره، کلمه‌ای مانند خواستن را خاستن می‌نویسند، یا فقط را فقد می‌نویسند، این نوع نگارش صمیمی نیست، بلکه نادرست است. چون استفاده از فقد به جای فقط ایجاد صمیمت نمی‌کند، بلکه نویسنده را در نظر مخاطب بی‌سواد جلوه می‌دهد. بنابراین با تغییر دادن سلیقه‌ای و دلبخواهی ریخت واژه‌ها نمی‌توان یک متن صمیمی نوشت.
 • محاوره‌نویسی، چندان دشوار نیست، کافی است همانطور که صحبت می‌کنید بنویسید! در نگارش یک محتوای متنی صمیمی نویسنده باید مخاطبان را دوستان خود بداند و حین نگارش متن تصور کند در حال گفتگو با آن‌هاست.
 • ساختن یک تیتر جذاب و میان‌تیترهای هدایت‌کننده در ساختار محتوای صمیمی بسیار مهم است. بسیاری از نویسندگان در ساختار محتوای صمیمی میان‌تیترها را رعایت نمی‌کنند، تا متن صمیمی‌تر به نظر برسد، اما واقعیت این است که میان‌تیترها، به متن انسجام، شکل و نظم درستی می‌دهند و حذف آن‌ها به هیچ روی شایسته نیست.
 • محتوای صمیمی، حتی اگر با رسم‌الخط محاوره نوشته شود، باید قواعد نیم‌فاصله‌ها را رعایت کند، تا خوانش آن آسان‌تر شود.

در پایان، اگر در سایت، وبلاگ یا هر جایی که محتوای خود را منتشر می‌کنید، امکان دریافت نظر مخاطبان را دارید، حتما باید در اولین فرصت به نظر‌ها یا سوالات آن‌ها با همان لحنی که محتوا را نوشته‌اید پاسخ دهید و با بی‌توجهی کردن به نظرات یا پرسش‌های مخاطبان‌تان، شانس وفادار کردن آن‌ها به برند‌تان را از خود نگیرید.

اگر شما هم تجربه‌ای درباره تولید محتوای متنی داشته‌اید، با درج نظرتان ما و مخاطبان واژه‌بان را از تجربه خود آگاه کنید.

مطالب مرتبط

1 دیدگاه

بیگلری 1 نوامبر 2021 - 7:55 ق.ظ

سلام
خانم دژبان
متنی که نوشتی عالی بود
مثل یه معلم هر چی تو ذهنت بود رو به مخاطب عرضه کردی
شاد باشید

پاسخ

دیدگاه خود را بیان کنید