بلاگ واژه بان بازاریابی محتوا نویسنده UX و کپی رایتر UX، استراتژیست محتوا و طراح محتوا شغل‌های یکسانی نیستند

نویسنده UX و کپی رایتر UX، استراتژیست محتوا و طراح محتوا شغل‌های یکسانی نیستند

توسط رویا سهرابی
نویسنده UX و کپی رایتر UX، استراتژیست محتوا و طراح محتوا شغل‌های یکسانی نیستند

نویسنده UX و کپی رایتر UX، استراتژیست محتوا و طراح محتوا اصطلاحاتی هستند که این روزها زیاد به گوش می‌خورند. به سختی می‌توان کسی را یافت که بداند معنای دقیق این شغل‌ها چیست و هر یک چه وظایفی دارند. سردرگمی‌ها به حدی رسیده است که بسیاری از مقالات آنلاین، این اصطلاحات را مترادف هم می‌دانند و آن‌ها را به اشتباه به جای هم به کار می‌برند. در صورتی که این اصطلاحات مترادف هم نیستند. همان‌طور که کار نویسنده UX و استراتژیست محتوا شبیه به هم نیستند، کپی رایتر UX و طراح محتوا نیز کار یکسانی انجام نمی‌دهند. در ادامه مقاله قصد دارم درباره هر یک از این شغل‌ها توضیح مختصری بدهم:

نویسنده UX

نویسنده UX یا UX Writer، نویسنده تجربه کاربری است. نویسندگان UX کلماتی را می‌نویسند که ما می‌خوانیم یا هنگام استفاده از یک محصول دیجیتال می‌شنویم. نوشته‌های آن‌ها باید واضح، مفید و مختصر باشد. هدف آن‌ها کمک و راهنمایی کاربر است. اگر علاقه‌مند هستید درباره این موضوع بیشتر بدانید می‌توانید مقاله وظایف یک یو ایکس رایتر چیست و یو ایکس رایتینگ چگونه انجام می‌شود؟ را بخوانید.

کپی رایتر UX

کپی رایتر UX یا UX Copywriter اصطلاحی است که برخی از افراد آن را مترادف نویسنده UX می‌دانند.

کپی رایتر به معنای نوشتن برای مطالب تبلیغاتی است. هدف کپی رایتر، جلب توجه و جذب مشتریان است. این تجربه کاربری نیست، بازاریابی است. نویسنده UX تبلیغات انجام نمی‌دهد، جنسی را نمی‌فروشد و بازاریابی نمی‌کند.

در مقاله یو ایکس کپی رایتینگ و معرفی انواع کپی برای سایت و موبایل بیشتر در این باره توضیح داده شده است.

نویسنده UX و کپی رایتر UX، استراتژیست محتوا و طراح محتوا شغل‌های یکسانی نیستند

جدول زیر تفاوت‌های نویسنده UX و کپی رایتر UX را به وضوح بیان می‌کند:

نویسنده UX کپی رایتر UX
برای توضیح دادن، از کلمات ساده و روان استفاده می‌کند. برای جلب توجه مشتریان از کلمات محرک استفاده می‌کند.
محصول گرا مشتری‌گرا
با طراحان کار می‌کند. با بازاریابان کار می‌کند.
مکالمات را به اشتراک می‌گذارد. داستان می‌گوید.
نمی‌تواند به تنهایی کار کند. به تنهایی کار می‌کند.

استراتژیست محتوا

استراتژیست محتوا بر استراتژی تمرکز دارد. استراتژیست محتوا نه فقط روی متن‌های وب‌سایت‌ها، اپلیکیشن‌ها، خدمات دیجیتال یا محصولات، بلکه روی برنامه‌ریزی و مدیریت محتوا هم کار می‌کند. گاهی اوقات در شرکت‌های کوچک، استراتژیست‌های محتوا ممکن است محتوا تولید کنند؛ اما کار آن‌ها تولید کردن نیست، به همین دلیل آن‌ها به دیگر متخصصان متکی هستند. کار اصلی آن‌ها تجزیه‌وتحلیل و دایر کردن سیستم‌ها و استراتژی‌ها است.

طراح محتوا

کار طراحان محتوا، طراحی است. طراحی محتوا شغلی است که گاهی اوقات تولید و استراتژی را با هم ترکیب می‌کند اما فقط در مورد نوشتن نیست. وب‌سایت‌ها و برنامه‌ها انواع مختلفی از مطالب را شامل می‌شوند: متن، تصویر، انیمیشن، فیلم، صدا و … طراح محتوا همه نوع محتوایی را تولید می‌کند.

سردرگمی پیرامون این اصطلاح ناشی از این واقعیت است که چند سال قبل_پیش از این که اصطلاح نویسنده محتوا ابداع شود_دولت انگلیس، استفاده از طراحی محتوا را برای صحبت درباره برنامه‌ریزی، نوشتن و مدیریت متون آنلاین رایج کرد. من نمی‌دانم چرا آن‌ها اصطلاحی را انتخاب کردند که قبلا برای چیز دیگری استفاده می‌شد. اگر چه اصطلاح نویسنده UX رایج‌تر، خاص‌تر و واضح‌تر است، اما شرکت‌هایی هستند که هنوز به جای «نویسنده UX» از اصطلاح «طراح محتوا» استفاده می‌کنند.

نویسنده UX و کپی رایتر UX، استراتژیست محتوا و طراح محتوا شغل‌های یکسانی نیستند

به طور خلاصه می‌توان چنین گفت که شغل نویسنده UX بخشی از استراتژی محتوا و طراحی است، اما این دو رشته وظایف متفاوتی دارند که ارتباطی با نویسنده UX ندارد. چون این چهار اصطلاح کاملا جدید هستند، مطمئنا افراد دیگر، تعاریف دیگری را به شما ارائه می‌دهند. در هر صورت به خاطر داشته باشید که نویسنده UX و استراتژیست محتوا و طراح آن شغل‌های یکسانی نیستند. همچنین بازاریابی و UX موضوعات یکسانی نیستند. اگر شخصی از شما خواست استراتژی محتوا، طراحی محتوا، کپی رایتینگ و نویسندگی UX را انجام دهید، او از شما خواسته یونیکورن (اسب شاخدار) باشید!

اگر درباره نویسنده UX نظری دارید، برای‌مان بنویسید.

منبع

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را بیان کنید