بلاگ واژه بان تولید محتوا نمونه تولید محتوا چیست؟ چگونه و با چه معیارهایی باید آن را بسنجیم؟

نمونه تولید محتوا چیست؟ چگونه و با چه معیارهایی باید آن را بسنجیم؟

توسط مونا دژبان
نمونه تولید محتوا چیست و چگونه و با چه معیارهایی باید آن را بسنجیم؟

نمونه تولید محتوا یکی از بهترین ابزارها برای نشان دادن میزان کیفیت کار یک شرکت‌ یا گروه‌ تولید محتوا است. از این رو اهمیت بسیاری دارد.

اما چگونه و در چه مواردی از شرکت مورد نظر نمونه تولید محتوا دریافت کنیم؟

یکی از چالش‌های سازمان‌هایی که می‌خواهند تولید محتوای خود را برون‌سپاری کنند، پیدا کردن راه‌هایی برای دریافت نمونه تولید محتوای الکترونیکی و معیارهایی برای تشخیص کیفیت آن است.

راه حل این چالش چیست؟

معمولا پیش از سفارش تولید محتوا یا بستن قرارداد با شرکت موردنظر، بهتر است نمونه‌های آماده آن‌ها را که عمدتا روی سایت یا در فایل معرفی قرار می‌دهند، به دقت مشاهده کنید.

اگر در شرکت موردنظرتان در زمینه کاری شما نمونه‌هایی از تولید محتوا دارد، حتما پیش از همه این نمونه‌ها را بررسی کنید. چون ممکن است در نمونه‌های سایر حوزه‌ها متوجه بی‌کیفیت بودن محتوا نشوید، اما قطعا در زمینه کاری خودتان می‌توانید جزیی‌ترین ایرادها و مشکلات را هم تشخیص دهید.

اگر گروهی که انتخاب کرده‌اید، نمونه تولید کار تولید محتوا در زمینه فعالیت شما ندارد، از آن‌ها بخواهید تا یک نمونه کوتاه در زمینه‌ای که می‌خواهید برای‌تان آماده کنند.

نمونه تولید محتوا چیست و چگونه و با چه معیارهایی باید آن را بسنجیم؟

چه معیارهایی برای تشخیص کیفیت نمونه تولید محتوا داشته باشیم؟

پیش از هر چیز توجه داشته باشید که معیارهای سنجش کیفیت محتوا برای همه انواع آن یکسان نیست. به طور کلی عوامل متغیر بسیاری در تعیین معیارهای سنجش کیفیت دخالت دارند که در ادامه برخی از آن‌ها را بررسی می‌کنم:

فقط معیارهای شما کافی نیست!

هیچ گاه یک نمونه تولید محتوای الکترونیکی را فقط با معیارهای خودتان نسنجید و قضاوت نکنید؛ چرا که کیفیت امری نسبی‌ است و از موضوعی به موضوع دیگر و نمونه‌ای به نمونه دیگر متفاوت و متغیر است.

همچنین ممکن است معیارهای شما معیارهای اصولی و منطقی نباشند و فقط آن‌ چیزی باشند که شما می‌خواهید نه آن چیزی که درست است، بنابراین حتما درباره صحت و درستی معیارهای خودتان جست‌وجو کنید.

  • برای مثال ممکن است شما لحن صمیمانه‌ای را برای ارتباط با مخاطبان‌تان بپسندید، اما آیا کاربران‌تان با شما صمیمی هستند؟
  • آیا پرسونای مخاطبان برندتان لحن رسمی را ترجیح نمی‌دهد؟
  • آیا برند شما یک برند جدی یا رسمی نیست؟
  • آیا محصولی که ارائه می‌دهید سازگار با لحن صمیمی است؟

نمونه تولید محتوا چیست و چگونه و با چه معیارهایی باید آن را بسنجیم؟

از مقایسه غافل نشوید!

مقایسه نمونه تولید محتوا یکی از بهترین راه‌هایی است که می‌توانید به میزان کیفیت یک محتوا به صورت نسبی پی ببرید.

اگر همزمان چندین گروه یا شرکت تولید کننده محتوا را مد نظر دارید بهترین است در یک موضوع واحد از هر کدام یک نمونه تولید محتوا دریافت کنید. سپس این نمونه‌ها را با یکدیگر مقایسه کنید و بسنجید. اگر به دنبال راهنمایی برای انتخاب شرکت تولید محتوا می‌گردید مطالعه مقاله چگونه بهترین یا مناسب‌ترین شرکت تولید محتوا را انتخاب کنیم؟ شاید برای‌تان مفید باشد.

درباره نگارش و ویرایش اطلاعات داشته باشید

شاید شما هم از نوشتن بدتان بیاید یا ارتباطی با متن برقرار نکنید اما کمی درباره نوشتن تحقیق کنید یا متن نمونه تولید محتوای الکترونیکی را به ویراستاران یا نویسندگانی که می‌شناسید، نشان بدهید تا درباره کیفیت نگارش و ویرایش آن نظر بدهند.

داشتن اطلاعات شما درباره نوشتن به شما کمک می‌کند تا معیارهای نادرستی انتخاب نکنید مثلا اگر حرکت‌گذاری در نوشتار برای‌تان جالب و بامزه است و می‌خواهید محتوای متنی شما هم حرکت‌گذاری شده باشد، باید بدانید که فقط شیفته یک اشتباه بزرگ شده‌اید!

بدانید دقیقا چه نوع محتوایی می‌خواهید

هنگام برون‌سپاری تولید محتوا جنگ اول به از صلح آخر بهترین روش است!

اگر شما ندانید چه محتوایی برای‌تان مناسب است یا اگر نتوانید خواسته‌ و منظورتان را به درستی منتقل کنید، تولیدکنندگان طبق خواسته خودشان برای‌تان می‌نویسند! پس بهتر است بدانید چه چیزی می‌خواهید و همه خواسته‌های معقول‌تان را دقیق و شفاف برای تولیدکننده یا شرکت مورد نظر بفرستید. مثلا اگر محتوای سئومحور نیاز دارید حتما کلمات کلیدی و لینک‌های راهنما و … را در اختیار تولید کننده قرار بدهید تا سریعتر به نتیجه برسید. اگر درباره سئو و کیفیت اجرای آن در محتوای متنی اطلاعاتی ندارید حتما نمونه کار تولید محتوا را به یک متخصص سئو نشان بدهید.

علاوه بر این اگر می‌خواهید محتوای ترجمه شده داشته باشید حتما نمونه آن را به یک ویراستار فنی نشان بدهید.

یک نمونه اولیه پایان راه نیست!

اگر نمونه کار تولید محتوایی‌ که دریافت کرده‌اید با معیارهای معقول شما همسو نیست یا اگر چیزی از خواسته‌هایتان جا افتاده است، کار را تمام نکنید و در صورت امکان از تولیدکننده یا شرکت تولید محتوا بخواهید طبق خواسته شما متن را ویرایش کنند و برای‌تان بفرستند.

یک نمونه خوب مهر تایید نیست!

نمونه هایی از تولید محتوا که به مشتریان ارائه می‌شوند، گاهی بهترین نمونه هستند و شاید تا پایان کار برون‌سپاری تولید محتوا دیگر هرگز محتوایی به کیفیت نمونه‌ای که داشتید، نبینید. برای جلوگیری از افت کیفیت تولید محتوا، همیشه آنچه تحویل می‌گیرید را رصد و بررسی کنید تا کیفیت آن به میزان همان نمونه‌ای باشد که روز اول دریافت کردید. می‌توانید برای سهولت فرایند بررسی متن‌ها یک چک لیست آماده کنید.

نمونه تولید محتوا چیست و چگونه و با چه معیارهایی باید آن را بسنجیم؟

نکات پایانی

پیش از سفارش نمونه تولید محتوا حتما میزان قیمت یا رایگان بودن آن را بررسی کنید. اگر می‌خواهید درباره هزینه تولید محتوا بیشتر بدانید خواندن مقالهقیمت تولید محتوا چقدر است و عوامل تاثیرگذار بر آن چیست؟ را به شما پیشنهاد می‌کنم.

اگر نمونه کار رایگان است، چندین نمونه یا تعداد کلمات زیاد سفارش ندهید، یک نمونه کوتاه برای بررسی کفایت می‌کند.

اگر نمونه تولید محتوا با پرداخت هزینه است و ممکن است بعدا از کیفیت آن راضی نباشید و نتوانید آن را استفاده کنید، یک نمونه کوتاه سفارش دهید تا هزینه چندانی به شما تحمیل نشود.

در پایان اگر نمونه ارائه شده توانست نیازها و خواسته‌های شما را پوشش دهد، تبریک می‌گویم شما موفق شدید یک شرکت تولید محتوای خوب پیدا کنید!

ما در واژه بان چگونه نمونه تولید محتوا ارائه می‌کنیم؟

برای دیدن نمونه تولید محتوا از گروه واژه بان می‌توانید صفحه نمونه کارهای ما را مشاهده کنید یا می‌توانید یک نمونه کوتاه حداکثر ۵۰۰ کلمه‌ای که به صورت اختصاصی و ویژه و به درخواست شما تولید شده باشد، دریافت کنید.  نمونه کار تولید محتوا در گروه واژه بان به صورت رایگان انجام می‌شود، برای دریافت نمونه کار لطفا با ما تماس بگیرید.

اگر درباره فرایند دریافت نمونه تولید محتوای الکترونیکی سوال یا نظری دارید مشتاقانه به قسمت نظرات زیر این مقاله چشم دوخته‌ایم تا آن را بخوانیم.

مطالب مرتبط

2 دیدگاه‌ها

Ahmed 21 جولای 2020 - 10:44 ب.ظ

Very great post. I simply stumbld upon your blog and wished
to say that I’ve really loved surfing around your weblog posts.
After all I’ll be subscribing on your rss feed andd I’m
hoping you write once more soon!

پاسخ
Luther 22 جولای 2020 - 11:41 ق.ظ

به شدت مقاله مفیدی نوشتید.
ممنون از شما

پاسخ

دیدگاه خود را بیان کنید