بلاگ واژه بان بازاریابی محتوا محتوای خوشه ای چیست و چگونه می‌تواند استراتژی بازاریابی محتوای شما را تقویت کند؟

محتوای خوشه ای چیست و چگونه می‌تواند استراتژی بازاریابی محتوای شما را تقویت کند؟

توسط مرضیه رجبی

محتوای خوشه ای و چیدمان آن تغییر تازه‌ای است که سمت و سوی آن خشنودی مخاطبان است نه موتورهای جست‌وجو.

سخنی از هراکلیتوس فیلسوف یونانی هست که می‌گوید: «هیچ چیز ماندنی نیست جز تغییر».  بازاریابی محتوا نیز این چنین است و طی سال‌ها به شکل چشم‌گیری در قالب، سبک و تحویل آن تغییر به وجود آمده است.

پیش از ادامه خواندن این مقاله اگر به دنبال اطلاعاتی درباره محتوای ستونی هستید خواندن مقاله محتوای ستونی یا پیلار کانتنت (Pillar Content) چیست و چگونه باعث بهبود سئوی سایت می‌شود؟ را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

اخیرا تغییرات حوزه بازاریابی محتوا به سرعت رعد و برق اتفاق می‌افتند و اکثر تغییرات بر مبنای چکونگی جست‌و جوی اطلاعات توسط مردم، رخ می‌دهند.

64 درصد مردم هنگام جست‌و جوی آنلاین حداقل از 4 کلمه استفاده می‌کنند.

نمودار توصیف طول کلمه کلیدی

محتوای خوشه ای چیست و چگونه می‌تواند استراتژی بازاریابی محتوای شما را تقویت کند؟

منبع نمودار: Ahrefs

این امر نه فقط به مردم كمك می‌كند نتایج جست‌و جو را محدودتركنند تا بتوانند اطلاعات مورد نیاز خود را سریع‌تر بیابند، بلكه از این طریق حجم عظیم محتوای بی‌کیفیت که مثل علف هرز است نیز کنار می‌رود.

آن‌چه بر اساس جست‌و جو نمایش داده و پیشنهاد می‌شود نیز بیشتر حالت مکالمه‌ای دارد.

به گفته اسکات لانگدون، مدیر عامل HigherVisibility، دلیل این امر افزایش جست‌و جوی صوتی و سایر فناوری‌هایی که است که در حال حاضر رواج یافته است.

او افزود: «امروزه بیشتر مردم برای یافتن مقصود خود از جست‌و جوی صوتی آنلاین استفاده می‌کنند.»

از آن‌جا که دستیارهای جست‌وجوی صوتی معمولا با پرسیدن سوال از طریق صدای انسان شروع به کار می‌کنند، تمایل طبیعی ما این است که طوری پاسخ دهیم که انگار در حال گفت‌و گوی طبیعی انسانی هستیم.

تحقیق برای یافتن محتوای با کیفیت

شاید امروزه اینترنت، مخزن قابل توجهی برای یافتن محتوا باشد، اگرچه 90 درصد مردم فقط روی مواردی که در صفحه اول نتایج موتور جست‌و جو نشان داده شود، کلیک می‌کنند.

این امر باعث شده است برندها و شرکت‌ها استراتژی‌هایی را برای وب‌سایت‌های خود ایجاد کنند تا در صفحه اول نتایج گوگل یا هر موتور جست‌وجوی دیگری نمایش داده شوند و سئو را به یکی از ابزارهای مهم بازاریابی آنلاین تبدیل کرده است.

برای این مقصود، برخی افر اد از سئوی کلاه سیاه استفاده می‌کنند که منجر به تولید محتوای بی‌کیفیت می‌شود.

همه این‌ها باعث شده است موتورهای جست‌وجو الگوریتم‌های خود را به طور منظم، به روز کنند.

به عنوان مثال گوگل را در نظر بگیرید، گوگل در به روزرسانی سال 2012، الگوریتم پنگوئن را برای مبارزه با سئوی کلاه سیاه ارائه داد.

سال بعد گوگل، الگوریتم مرغ مگس خوار را برای تفسیر نتایج نشان داده شده خود بر اساس نوع صحبت کردن انسان ارائه داد، این مساله با ارائه الگوریتم رنک برین (Rank Brain) در سال 2015 بیشتر شد.

اکنون برندها برای تعامل با این تغییرات و آماده‌سازی سایت خود برای به روزرسانی‌های آینده،  مجبورند نه تنها به نوع محتوای منتشر شده بلکه به نحوه بهینه‌سازی آن‌ نیز فکر کنند.

موضوعات خوشه محتوا و سئو

تا همین اواخر، بازاریابان محتوای استاندارد و شرکت‌های برتر حوزه سئو، از محتوایی که با کلیدواژه‌های بلند (long-tail keywords)، هدفمندشده باشد، استفاده می‌کردند.

اما مشکلی که در این روش وجود دارد، این است که هر بار که مطالب جدیدی منتشر می‌کنید، آن مطلب هم با محتوای رقبا و هم با محتوای قبلا منتشر شده شما، رقابت می‌کند.

از طرف دیگر، مدل محتوای خوشه‌ای، تمرکز شما را به سمت هدف قرار دادن یک موضوع خاص که می‌خواهید برند شما در آن به عنوان یک متخصص شناخته شود، تغییر می‌دهد.

از آن‌جا که شما برای کلمات کلیدی مختلف مرتبط با موضوع انتخاب شده خود، محتوا ایجاد می‌کنید.

سپس آن‌ها را به یکدیگر لینک می‌کنید، با انجام این کار، شما نه تنها خطر رقابت با دیگر محتواهای‌تان برای رتبه بندی SERP را از بین می‌برید، بلکه با ارائه بک لینک‌های با کیفیت برای آن، سئوی محتوای خود را تقویت می‌کنید.

محتوای خوشه ای چیست و چگونه می‌تواند استراتژی بازاریابی محتوای شما را تقویت کند؟

موضوعات خوشه محتوا و بازاریابی محتوا

بهبود محتوا و رتبه‌بندی SERP سایت شما، با استفاده از موضوعات خوشه محتوا می‌تواند به شما در رسیدن به اهداف بازاریابی محتوای خود از دو طریق مجزا کمک کند:

برند خود را با قدرت بسازید

92٪ از مردم می‌گویند که مطالب منتشر شده توسط برندهایی را ترجیح می‌دهند و برای آن ارزش قائل هستند که به عنوان یک قدرت در صنعت خود مطرح شده‌اند.

همچنین آن‌ها اگر محصولاتی که شما توصیه می‌کنید محصول شرکت خودتان باشند، بیشتر مایل هستند به شما و توصیه‌های شما اعتماد کنند.

مقاله محتوای متنی و ارتباط آن با انسجام هویت برند اطلاعات مفیدی درباره پیوند محتوا و برند به شما می‌دهد.

تجربه کاربری وب‌سایت خود را بهبود دهید

بیشتر وبلاگ‌ها در وب‌سایت‌ها وقتی صحبت از محتوای آن‌ها می شود، کاملا بی‌نظم هستند.

این امر یافتن اطلاعات اضافی در سایت شما را برای بازدیدکنندگان شما دشوار می‌کند.

همچنین می‌تواند باعث شود چندین نسخه از یک مطلب را ایجاد و منتشر کنید و این به معنای اتلاف وقت و انرژی بخشی از تیم بازاریابی محتوای شما است.

استفاده از مدل محتوای خوشه ای به شما کمک می‌کند تا مطالب مرتبط با یکدیگر را سازمان‌دهی کنید و به هم لینک دهید.

انجام این کار به خوانندگان شما کمک می‌کند تا سریع‌تر بیشتر مطالب شما را پیدا کنند و زمان بیشتری را در سایت شما بگذرانند (عامل دیگری برای افزایش رتبه سایت شما).

از همه مهم‌تر، آن‌ها درباره محصول شما آگاه‌تر و روشن‌تر می‌شوند و تبدیل آن‌ها به مشتری برای شما آسان‌تر می‌شود.

مقاله نوشتن یو ایکس و ۱۷ قانون کاربردی؛ به همراه نمونه‌های فارسی و ایرانی درباره بهبود تجربه کاربری از طریق محتوا به شما اطلاعات می‌دهد.

اجزای مدل محتوای خوشه ای

مدل محتوای خوشه ای ۳ جزء اصلی دارد:

محتوای ستونی

محتوای ستونی مقاله‌ای با 3000 تا 5000 کلمه است.

اگرچه تمام جنبه‌های یک موضوع خاص را در بر می‌گیرد ولی هنوز هم فضایی برای پاسخ دادن محتوای خوشه ای باقی می‌گذارد.

محتوای خوشه ای

دومین مولفه مدل خوشه‌ای محتوا، محتوای مختلف خوشه‌ای است که به محتوای ستونی متصل می‌شوند.

برخلاف محتوای ستونی، که حول یک موضوع خاص است، هر یک از این محتواها روی یک کلمه کلیدی هدفمند مربوط به موضوعی که می‌خواهید در آن رتبه کسب کنید، تمرکز می‌کنند.

محتوای خوشه ای حاوی لینک متنی است که خواننده شما را به محتوای ستونی (از روی نام) باز می‌گرداند.

لینک‌های ارتباطی

از این سه مورد، این مولفه شاید مهمترین باشد. به این دلیل که این لینک‌ها محتوای ستونی و محتوای خوشه ای را به یکدیگر متصل می‌کنند و در عین حال، محتوای خوشه‌های مختلف را نیز به یکدیگر پیوند می‌دهند.

به این ترتیب تمام اجزا هنگام جمع شدن با هم، این طور به نظر می‌رسند:

محتوای خوشه ای چیست و چگونه می‌تواند استراتژی بازاریابی محتوای شما را تقویت کند؟

استفاده از موضوعات خوشه محتوا در استراتژی بازاریابی محتوا

برای انجام صحیح مدل محتوای خوشه ای باید ۴ مرحله اصلی را طی کنید.

مرحله اول: موضوعی را که می‌خواهید در آن رتبه کسب کنید انتخاب کنید

اولین چیزی که شما نیاز دارید این است که تصمیم بگیرید در چه موضوعی می‌خواهید رتبه‌ کسب کنید.

این موضوع باید به اندازه کافی خاص باشد که بتوانید تمام جوانب مختلف یک محتوای ستونی را توسط آن پوشش دهید.

در عین حال، به اندازه کافی گسترده باشد که بتوانید چندین مقاله در موردش بنویسید.

به عنوان مثال، «بازاریابی درونگرا» یک موضوع عالی است اما نوشتن همه چیز درباره آن بسیار گسترده‌تر از آن است که در یک مقاله جای گیرد.

از طرف دیگر، «اینفلوئنسر مارکتینگ» به اندازه کافی گسترده است که بتواند چندین مقاله مختلف را در مورد آن بنویسید مانند «تنظیم بودجه اینفلوئنسر مارکتینگ» و «مواردی که هنگام انتخاب یک میکرو اینفلوئنسر باید در نظر بگیرید.».

در عین حال، شما می‌توانید یک مقاله جامع در مورد اینفلوئنسر مارکتینگ تهیه کنید به طوری که تمام نکات مختلف این حوزه را پوشش دهد.

مرحله دوم: محتواهای خوشه‌ای خود را تعیین کنید

وقتی موضوع خود را مطرح کردید، اکنون باید روی محتواهای خوشه‌ای خود تمرکز کنید. 5-10 عدد میانگین خوبی برای تعداد آن‌ها خواهد بود.

AnswerThePublic ابزاری عالی برای استفاده در این مرحله است.

فهرستی از متداول‌ترین سوالات مربوط به موضوعی که شما بر اساس موارد نشان داده شده در جست‌و جوی گوگل (search queries) انتخاب کرده‌اید، تهیه می‌کند.

مرحله سوم: محتوای موجود خود را مرور کنید

یک حساب‌رسی محتوایی انجام دهید تا ببینید اگر می‌توانید، محتوای موجودی که دارید را به روز کنید و به محتوای ستونی خود لینک کنید.

به این ترتیب، محتوای فعلی خود را به حداکثر میزان می‌رسانید و تلاش‌های خود را به جای ایجاد محتوا به پر کردن شکاف‌هایی که ممکن است پیدا کنید، اختصاص می‌دهید.

مرحله چهارم: محتواهای خود را با هم لینک کنید

پس از تکمیل خوشه‌های محتوای خود، باید اطمینان حاصل کنید که آن‌ها را نه فقط به محتوای ستونی بلکه به یکدیگر لینک کرده‌اید.

وقتی کلاستر کانتنت ها را به هم لینک می‌کنید، اطمینان حاصل کنید که لینک‌ها دو طرفه هستند.

این بدان معنی است که محتوای ستونی شما باید دارای لینک‌هایی باشد که به هر یک از محتوای خوشه ای شما می‌رود.

مدل محتوای خوشه ای یک رویکرد جدید است که به جای کلمات کلیدی بلند هدفمند، تمرکز شما را به سمت موضوعات گسترده‌تر سوق می‌دهد.

با انجام این کار، شما محتوای خود را طوری سازمان‌دهی می‌کنید که مخاطب هدف شما بتواند پاسخ‌های مورد نظر خود را سریع دریافت کند.

محتوای خوشه ای چیست و چگونه می‌تواند استراتژی بازاریابی محتوای شما را تقویت کند؟

در عین حال، رنکینگ محتوای شما را در نتایج موتورهای جست‌و جو بهبود می‌بخشد و در نتیجه موجب افزایش ترافیک و لیدهای سایت شما می‌شود و در نهایت بر مشتریان شما می‌افزاید.

تولید محتوای خوشه ای معنی نیست که کلمات کلیدی دیگر مهم نیستند.

شما هنوز هم باید مطمئن باشید که کلمات کلیدی را با دقت انتخاب کرده‌اید چرا که آن‌ها مواردی هستند که مخاطبان هدف شما هنگام جست‌وجوی اطلاعات به صورت آنلاین استفاده می‎کنند.

آن‌چه در استفاده از موضوعات خوشه محتوا و  در استراتژی بازاریابی محتوای شما مفید است، این است که نه تنها محتواهای شما با یکدیگر رقابت نمی‌کنند، بلکه آن‌ها با زدن ترفندی وضعیت سئوی سایت شما را بهبود می‌بخشند.

تولید محتوای خوشه ای نه فقط باعث بهبود جایگاه وب‌سایت شما در رتبه‌بندی موتورهای جست‌و جو می‌شود بلکه برای دست‌یابی به اهداف بازاریابی محتوایی نیز کمک‌تان می‌کند.

مطالب مرتبط

3 دیدگاه‌ها

علی 1 سپتامبر 2020 - 8:27 ق.ظ

متوجه نشدم که آیا قسمتی از این مطلب ترجمه شده بود یا نه چون منبعی ذکر نشده بود احتمالا گردآوری و نوشته شده است. ابزاری که معرفی شد AnswerThePublic برای کاربران های فارسی زبانی که این مطلب مخاطب قرار داده مناسب نیست، پیشنهاد می‌کنم ابزار جایگزین بهتری که در زبان فارسی بیشتر مورد استقبال هست جایگزین بشه، یا سایت‌های پرسش و پاسخی که این گپ رو پر کرده‌اند.

پاسخ
امین 8 سپتامبر 2020 - 9:50 ق.ظ

خیلی توضیحات خوب و کاملی داشت.

پاسخ
مونا دژبان 4 دسامبر 2020 - 1:19 ب.ظ

ممنون از توجه شما

پاسخ

دیدگاه خود را بیان کنید