بلاگ واژه بان بازاریابی محتوا محتوای تولید شده توسط کاربر چیست؟ و چطور می‌توانیم از آن در شبکه‌های اجتماعی استفاده کنیم؟

محتوای تولید شده توسط کاربر چیست؟ و چطور می‌توانیم از آن در شبکه‌های اجتماعی استفاده کنیم؟

توسط مونا دژبان
محتوای تولید شده توسط کاربر چیست؟ و چطور می‌توانیم از آن در شبکه‌های اجتماعی استفاده کنیم؟

محتوای تولید شده توسط کاربر (UGC) به هر نوع محتوایی اعم از – متن، فیلم، تصویر، بررسی، و … گفته می‌شود که توسط کاربران ایجاد شده است.

برندها اغلب UGC را در حساب‌های رسانه‌های اجتماعی، وب سایت و سایر کانال‌های بازاریابی خود به اشتراک می‌گذارند.

برای بسیاری از برند‌ها، اینستاگرام بستر اصلی محتوای تولید شده توسط کاربر است. کاربران با ایجاد نام و نمایش پست‌های برند شما، محصولات و خدمات‌تان را در معرض دید مخاطبان خود قرار می‌دهند و بهتر از آن، شما می‌توانید این محتوا را با مخاطبان خود به اشتراک بگذارید و اعتبار خود را در این روند افزایش دهید.

در این پست، توضیح خواهیم داد که چرا باید یک استراتژی محتوای تولید شده توسط کاربر داشته باشید. همچنین نحوه ادغام UGC در بازاریابی شبکه‌های اجتماعی را توضیح خواهیم داد.

پیش از هر چیز، احتمالا شما هم در یکی، دو سال اخیر متوجه افزایش محتوای تولیدی کاربران شده‌اید. بسیاری از میکرواینفلوئنسر‌های اینستاگرام تلاش می‌کنند، درباره برندها استوری و پست تهیه و تولید کنند. سپس این محتوا را با ذکر نام و منشن کردن برند مورد نظر منتشر می‌کنند و منتظر واکنش برند می‌مانند. سپس واکنش برند را با مخاطبانشان به اشتراک می‌گذارند.

این یعنی مخاطبان میکرواینفلوئنسر‌ها به این افراد اعتماد دارند و محتوای آن‌ها منجر به تولید سرنخ فروش و آگاهی از برند می‌شود.

بسیاری از این افراد، به جای برندها، افراد مشهوری مانند خوانندگان و بازیگران، گروه‌های موسیقی، ورزشکاران و حتی سایر اینفلوئنسرهای پر مخاطب را مورد هدف قرار می‌دهند و درباره آن‌ها و برای آن‌ها تولید محتوا می‌کنند.

به طور کلی محتوای تعاملی و اشتراکی با سایر افراد در پلتفرمی مانند اینستاگرام رو افزایش است. تا جایی که این شبکه‌احتماعی ویژگی جدیدی را برای این موضوع تولید و منتشر کرده است.

ویژگی Paid Partnership و Tagpartnership برای محتوای اشتراکی ساخته و در دسترس کاربران قرار گرفته‌اند.

به نظر می‌رسد در‌ آینده نزدیک، محتوای تولید شده توسط کاربران، یا همان UCG تحول تازه‌ای در تولید محتوای شبکه‌های اجتماعی به وجود آورد.

چرا محتوای تولید شده توسط کاربر؟

چه مزیت بزرگی درباره محتوای تولید شده توسط کاربر وجود دارد و چرا باید باعث افزایش اهمیت برند شما شود؟

در ادامه سه ​​دلیل اصلی را بیان می‌کنیم که نشان می‌دهد UGC یک استراتژی اصلی بازاریابی است و نمی‌توانید از آن چشم‌پوشی کنید.

اصالت برندتان را ارتقا دهید

مصرف کنندگان 2.4 برابر بیشتر از محتوای ایجاد شده توسط برند‌ها، محتوای تولید شده توسط کاربر را معتبر می‌دانند. این امر باعث افزایش اعتبار برندها می‌شود، زیرا اکثر مردم می‌گویند کمتر از نیمی ‌از برند‌ها محتوای معتبر تولید می‌کنند.

اعتماد ایجاد کنید

خواه یک محصول، یک سرویس یا یک تجربه باشد، مصرف کنندگان مدرن می‌خواهند بدانند که چه چیزی قبل از سفارش خود دریافت می‌کنند.

به عنوان مثال، اگر محتوای تولید شده بلاگر‌های حوزه غذا در اینستاگرام وجود نداشته باشد، 30 درصد از کاربران به رستوران نمی‌روند. چون اعتماد ندارند که تجربه غذاها همان چیزی است که به‌دنبال آن هستند.

در محتوای تولید شده توسط کاربرهمه چیز به ایجاد اعتماد برمی‌گردد. 92 درصد مصرف كنندگان به توصیه‌های افرادی كه می‌شناسند اعتماد دارند و 70 درصد نیز به نظرات مشتریان آنلاین اعتماد دارند.

محتوای تولید شده توسط کاربر چیست؟ و چطور می‌توانیم از آن در شبکه‌های اجتماعی استفاده کنیم؟

تصمیم به خرید را هدایت کنید

تمام مزایای قبلی محتوای تولید شده توسط کاربر واقعا بر تصمیم خرید مشتریان تاثیرگذار است. تقریبا 80 درصد مردم می‌گویند UGC تأثیر زیادی در تصمیمات خرید آن‌ها دارد.

هنگام به اشتراک گذاشتن محتوای تولید شده توسط کاربر که برای هدایت تصمیم به خرید طراحی شده است، استوری‌های اینستاگرام را فراموش نکنید.

با تلفیق بی‌واسطه بودن Stories با قدرت ماندگار هایلایت‌ها، می‌توانید یک آلبوم ماندگار ایجاد کنید که به خریداران بالقوه اجازه می‌دهد تا هنگام نهایی شدن تصمیم خرید در صفحه شما باقی بمانند و محتوا را استفاده کنند.

اگر از بازاریابی محتوای تولید شده توسط کاربر استفاده نمی‌کنید، ابزاری قدرتمند را که می‌تواند مستقیما به فروش بیشتر منجر شود از دست می‌دهید.

سه روش اصلی برای استفاده از محتوای تولید شده توسط کاربر در رسانه‌های اجتماعی

میل تجاری ایجاد کنید

به اشتراک گذاری محتوای استثنایی تولید شده توسط کاربر، راهی بی‌نظیر برای ایجاد تمایل به برند است. برای برند‌های گردشگری و سبک زندگی، به ویژه به نمایش گذاشتن مزایای خود از دریچه بازدید کننده بسیار قدرتمند است.

وفاداری مشتریان به برندتان را به نمایش بگذارید

ایجاد میل به معنای این است که مردم برای اولین بار برند شما را تجربه کنند. ایجاد وفاداری به نام تجاری عبارت است از تقویت روابط طولانی مدت که منجر به فروش متعدد در طول زمان می‌شود.

شاید مطالعه مقاله زیر هم برای شما مفید باشد:

محتوای جذاب را چگونه بسازیم؟ ۱۴ گام طلایی برای رسیدن به محتوای جذاب

افرادی که محتوای تولید شده توسط کاربر را ایجاد و به اشتراک می‌گذارند احتمالا از بزرگترین طرفداران شما خواهند بود. این کاربران قطعا بیش از یک بار از شما خرید کرده‌اند. اگر فقط یک خرید انجام داده باشند، احتمالا یک خرید موفق بوده است.

باید از این هیجان تجاری استفاده کرده و احساس وفاداری مداوم را در افرادی که ممکن است کمتر با نام تجاری شما آشنا باشند تقویت کنید.

صرف نظر از مدل فروش شما، به اشتراک گذاشتن UGC می‌تواند با نشان دادن میزان علاقه شما به تجربه مشتری، به ایجاد وفاداری به برند کمک کند.

محتوای تولید شده توسط کاربر چیست؟ و چطور می‌توانیم از آن در شبکه‌های اجتماعی استفاده کنیم؟

یک کتابخانه محتوا بسازید

ایجاد محتوای جدید، تازه و جذاب برای کانال‌های رسانه‌های اجتماعی می‌تواند یک چالش همیشگی باشد. کمپین‌های محتوای تولید شده توسط کاربر راهی برای کمک به ایجاد کتابخانه محتوای شما است، بنابراین شما همیشه مطالب مرتبط را برای به اشتراک گذاشتن در اختیار دارید. این کتابخانه را می‌توانید با استفاده از هشتگ‌ها ایجاد کنید.

همیشه اجازه بگیرید

همانطور که گفتیم، هشتگ یک روش کاربردی برای جمع‌آوری محتوای تولید شده توسط کاربر است. با این حال، حتی اگر پستی حاوی تگ شما باشد، خوب است که از کاربر برای اشتراک‌گذاری آن اجازه بگیرید.

کاربران دیگری هم ممکن است از هشتگ‌های برند شما استفاده کنند بدون این که لزوما بدانند شما آن‌ها را در یک کمپین محتوای تولید شده توسط کاربران ایجاد یا استفاده کرده‌اید.

اشتراک مجدد این نوع محتوا بدون اجازه صریح قطعا به از بین بردن حسن نیت طرفداران شما منجر می‌شود.

اعتبار سازنده اصلی را حفظ کنید

هنگامی ‌که محتوای تولید شده توسط کاربر را در کانال‌های رسانه‌های اجتماعی خود به اشتراک می‌گذارید، اطمینان حاصل کنید که اعتبار واضحی را به خالق اصلی اختصاص دهید. کاربر موردنظر را مستقیما در پست تگ کنید.

مشخص کنید که از تصاویر بصری، کلمات یا هر دو استفاده می‌کنید. در واقع حق کپی رایت را حفظ کنید.

اگر قصد دارید محتوای تولید شده توسط کاربر را در سایر رسانه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید، بررسی کنید اعتبار سازنده در کانال‌های مختلف چگونه است.

به عنوان مثال، اگر می‌خواهید عکسی از اینستاگرام در صفحه فیس‌بوک خود به اشتراک بگذارید، از سازنده اصلی سوال کنید که آیا صفحه فیس بوکی دارد که بتوانید او را تگ کنید.

در ازای محتوای تولید شده توسط کاربر چیزی ارزشمند ارائه دهید

اگر می‌خواهید طرفداران و دنبال کنندگان محتوای تولید شده توسط کاربر را در اختیار شما قرار دهند، باید در ازای آن چیزی به آن‌ها پیشنهاد دهید.

برگزاری مسابقه در شبکه‌های اجتماعی می‌تواند راهی خوب و جالب برای جذب سریع میزان قابل توجهی از UGC باشد.

اما زیاد به جایزه دادن به سازندگان UGC با جایزه توجه نکنید. یک نظرسنجی نشان داد که فقط 32 درصد از مصرف کنندگان UGC را ایجاد کرده و به اشتراک می‌گذارند چرا که انگیزه آن‌ها فقط بردن جایزه بوده است.

در عوض، 60 درصد گفتند که برای به دست آوردن لایک بیشتر یا ارائه محتوای خود توسط یک برند بزرگ، UGC مشترک دارند.

هرچند این آمار خبر خوبی برای برند‌ها است، چون می‌توانند از هشتگ برای تأمین مداوم گزینه‌های بازاریابی محتوای تولید شده توسط کاربر در طول سال استفاده کنند، البته به شرط آن که به طور منظم بهترین مشارکت‌ها را با اعتبار مناسب برای سازندگان محتوا به اشتراک بگذارند.

هرچه بیشتر UGC را به اشتراک بگذارید، کاربران انگیزه بیشتری برای نشان دادن شما در پست‌هایی که فکر می‌کنند ممکن است بخواهید به اشتراک بگذارید، خواهند داشت.

در مورد نوع محتوایی که می‌خواهید شفاف باشید

سازندگان UGC می‌خواهند شما محتوای آن‌ها را به اشتراک بگذارید. یعنی می‌خواهند شما به آن‌ها بگویید چه نوع محتوایی را قطعا به اشتراک می‌گذارید.

فقط 16 درصد از برندها راهنماهای روشنی در مورد نوع محتوای تولید شده توسط كاربران برای ایجاد و به اشتراک‌گذاری طرفداران ارائه می‌دهند.

اما بیش از نیمی ‌از مصرف کنندگان می‌خواهند برند‌ها به آن‌ها بگویند که دقیقا در مورد UGC دقیقا چه کاری باید انجام دهند. از خاص بودن نترسید اشتراک مطالب متناسب با نیازهای شما را برای افراد آسان کنید.

البته باید درک درستی از آنچه می‌خواهید از UGC به دست آورید، داشته باشید.

مانند هر ابزار بازاریابی، بازاریابی محتوای تولید شده توسط کاربر نیاز به یک استراتژی دارد.

مطمئنا، خوب است که مردم شما را در تصاویر زیبا تگ کنند اما چگونه می‌توانید از این محتوا برای پشتیبانی از بازار خود استفاده کنید؟

هدف را مشخص کنید

با استراتژی شبکه‌های اجتماعی خود به دنبال راه‌های همسو شدن UGC با اهداف بازاریابی موجود باشید. سپس، بر اساس این اطلاعات بیانیه‌ای ساده ایجاد کنید که به کاربران می‌گوید دقیقا چه نوع محتوایی را قطعا منتشر می‌کنید.

برای یافتن محتوای ایجاد شده توسط کاربر که ممکن است آن‌ها را گم کرده باشید، از جریان‌های جستجو استفاده کنید.

اگر تمرکزتان فقط بر جمع‌آوری محتوای تولید شده توسط کاربر است که کاربران شما را تگ‌گذاری می‌کنند یا از هشتگ برند شما استفاده می‌کنند، تعداد زیادی از محتوای بالقوه را از دست می‌دهید.

به عنوان بخشی از برنامه گوش دادن به صدای مخاطب، باید مراقب همه موارد ذکر شده در مورد نام تجاری یا محصولات خود در شبکه‌های اجتماعی باشید، حتی اگر تگ‌گذاری نشده باشید.

اگر پستی را پیدا کردید که می‌خواهید آن را با مخاطبان خود به اشتراک بگذارید، با سازنده محتوا تماس بگیرید و اجازه بگیرید.

ممکن است علاقه آن‌ها کمتر از فردی باشد که شما را تگ کرده یا از هشتگ برند دار شما استفاده کرده است، اما بدترین چیزی که می‌توانند بگویند نه است. اگر آن‌ها بله گفتند، حتما در مورد هشتگ برند دار UGC خود را به آن‌ها اطلاع دهید و آن‌ها را به استفاده از آن در پست‌های بعدی تشویق کنید.

محتوای تولید شده توسط کاربر چیست؟ و چطور می‌توانیم از آن در شبکه‌های اجتماعی استفاده کنیم؟

از محتوای ارسالی یاد بگیرید، چه آن را به اشتراک بگذارید یا نه

محتوای تولید شده توسط کاربر علاوه بر این که یک منبع بازاریابی قدرتمند است، منبع بسیار خوبی برای تحقیقات مشتری است.

به عنوان مثال، ممکن است متوجه شوید طرفداران از محصولات یا خدمات شما به روش‌هایی استفاده می‌کنند که در نظر نگرفته‌اید.

یا شاید مشاهده کنید که طرفداران دوست دارند از محصولات شما در ترکیب با محصول دیگری استفاده کنند. این می‌تواند فرصتی را برای شما ایجاد کند تا با برند دیگری شریک شوید.

از سوی دیگر، به تصاویری فکر کنید که انتظار داشتید، ببینید اما طرفداران آن را ایجاد نکرده اند.

از این اطلاعات برای بررسی پیش فرض‌های خود در مورد چگونگی فکر مردم در مورد محصولات و نام تجاری‌تان استفاده کنید.

همچنین نگاهی به هشتگ‌هایی که مردم در ترکیب با هشتگ برنددار شما استفاده می‌کنند، داشته باشید.

ممکن است برخی از انجمن‌های هشتگ در حال ظهور را کشف کنید که هنوز از آن‌ها مطلع نیستید.

در آخر، به زبانی که مردم در پست‌های محتوای تولید شده توسط کاربر استفاده می‌کنند، نگاهی بیاندازید.

وقتی در مورد محصولات یا خدمات شما صحبت می‌کنند، از چه نوع کلماتی استفاده می‌کنند؟

ممکن است، روش‌های جدید تفکر یا صحبت درباره پیشنهاد خود را پیدا کنید که با روش‌هایی که مصرف‌کنندگان از قبل نام تجاری شما را تطبیق می‌دهند، همخوانی بیشتری داشته باشد.

در همین راستا خواندن مقاله زیر را نیز به شما پیشنهاد می‌کنیم:

محتوای متنی و ارتباط آن با انسجام هویت برند

اگر درباره این موضوع تجربه یا سوالی دارید، بی‌صبرانه منتظر نظر شما هستیم.

منبع

مطالب مرتبط

1 دیدگاه

میثم دارایی 9 فوریه 2022 - 11:24 ق.ظ

ممنون، عالی بود

پاسخ

دیدگاه خود را بیان کنید