بلاگ واژه بان تولید محتوا قیمت تولید محتوا چقدر است و عوامل تاثیرگذار بر آن چیست؟

قیمت تولید محتوا چقدر است و عوامل تاثیرگذار بر آن چیست؟

توسط مونا دژبان
قیمت تولید محتوا و عوامل تاثیرگذار بر آن

بسیاری از شرکت‌ها و مجموعه‌هایی که تصمیم می‌گیرند تولید محتوای خود را برون سپاری کنند درباره قیمت تولید محتوا ابهام دارند.

چرا که این شرکت‌ها باید میان برون سپاری محتوا و استخدام تولید کننده محتوا یکی را انتخاب کنند و از آنجایی که هزینه تولید محتوا بر اساس هر یک از این دو انتخاب، عامل اصلی و تعیین‌کننده است، بنابراین منطقی به نظر می‌رسد که بیش از هر چیز برآورد قیمت مناسبی از استخدام نویسنده یا برون سپاری محتوا انجام شود.

هزینه‌های برون سپاری به شرکت تولید محتوا

قیمت تولید محتوا و عوامل تاثیرگذار بر آن

معمولا هر شرکت تولید محتوا بسته به میزان سابقه، تجربه و مشتریان‌اش، تعرفه‌های خاص خود را دارد که با توجه به قیمت رایج در بازار تنظیم کرده است. این تعرفه‌ها بسته به میزان کیفیت محتوا، زمان‌بندی و تنوع آن‌ها متغیر است. از این رو عوامل مختلفی در تعیین قیمت تولید محتوا تاثیرگذار است. اگر هنوز تصمیم قطعی برای برون سپاری تولید محتوا نگرفته‌اید، شاید خواندن مقاله مزایای برون سپاری تولید محتوا چیست؟ به شما کمک کند.

عوامل تعیین کننده در قیمت تولید محتوا

قیمت تولید محتوا و عوامل تاثیرگذار بر آن

میزان تعرفه یک شرکت تولید محتوا را عوامل زیر تعیین می‌کند:

  • کیفیت محتوا
  • تخصص
  • روابط
  • تعداد نویسنده‌ها
  • گوناگونی انواع محتوا
  • رعایت زمان‌بندی
  • تجربه و سابقه
  • مشتریان

کیفیت محتوا

بی‌تردید کیفیت در تعیین قیمت تولید محتوا مهم‌ترین عامل است؛ چرا که محتوای با کیفیت یک سرمایه تمام‌نشدنی و قابل بازگشت است که در طولانی مدت و به مرور زمان تاثیر خود را آشکار می‌کند. شرکت‌ها و سازمان‌هایی که با سفارش تولید محتوا به صورت اصولی و قیمت منطقی شروع به برون سپاری محتوا کرده‌اند، می‌دانند که در درازمدت نیازی به بازنگری محتوای خود و بهینه‌سازی آن نخواهند داشت، همانطور که می‌دانید بهینه‌سازی محتوا و ویرایش آن، مستلزم صرف هزینه و زمان‌ زیادی است که گاهی تبدیل به باری اضافی بر دوش مجموعه می‌شود.

منطقی‌ترین کار این است که با صرف هزینه تولید محتوا به شکلی منطقی از ابتدا، اقدام به سفارش تولید محتوا شود.

اگر با اصول سفارش تولید محتوا آشنا نیستید خواندن مقاله سفارش تولید محتوا چگونه انجام می‌شود؟ می‌تواند شما را یاری کند.

تخصص

بعضی از شرکت‌های تولید محتوا برای نگارش متن‌های تخصصی از نویسندگان متخصص و دانش‌آموخته رشته‌های گوناگون برخوردارند که همین ویژگی باعث می‌شود بتوانند متن‌های تخصصی تولید کنند، با توجه به دشوار بودن تولید این گونه متن‌ها، قیمت تولید محتوای تخصصی از دیگر متن‌ها بیشتر است. از سوی دیگر بعضی از شرکت‌های تولید محتوا در زمینه‌های تولید و نگارش متن، دارای تخصص واقعی هستند، تخصص واقعی یعنی تخصصی که به دور از هر گونه نمایش و تبلیغ است و به صورت عملی و به گواه نمونه کارهای شرکت ثابت شده باشد. همانطور که می‌دانید در بازار فعلی محتوا، نمایش، تبلیغات غیر واقعی و ورود افراد غیرمتخصص و مبتدی شناسایی شرکت تولید محتوای متخصص را دشوار کرده است.

روابط

بسیاری از شرکت‌های برون سپاری و تولید محتوا دارای روابط عمیق و دائمی با فعالان بزرگ و تاثیرگذار حوزه‌های مختلف هستند، از این رو بر اساس همین روابط گسترده قیمت‌های بیشتری از قیمت از عرف بازار، مطالبه می‌کنند، به این دلیل که مشتریات بزرگ و معتبر آن‌ها، این هزینه‌ها را پرداخت می‌کنند و این گونه شرکت‌ها انتظار دارند سایر مشتریان عادی نیز با این قیمت تولید محتوا کنار بیایند.

تعداد نویسنده‌ها

تعداد نویسنده‌ها شاید به خودی خود‌، عامل تاثیرگذاری نباشد اما چون در عواملی مانند زمان‌بندی و تنوع، تاثیر مستقیم و غیر مستقیم دارد بنابراین می‌تواند در تعیین قیمت تولید محتوا تاثیذ داشته باشد. شرکت‌هایی که تعداد نویسنده‌های بیشتری دارند، می‌توانند سفارش‌های بیشتری را انجام دهند، سفارش‌ها را طبق زمان‌بندی تعیین شده تحویل دهند تنوع سبکی بیشتری در محتوای تولیدی خود داشته باشند. بنابراین تعداد نویسنده‌‌های یک شرکت تولید محتوا نیز می‌تواند در تعیین قیمت تاثیرگذار باشد.

گوناگونی انواع محتوا

شرکت‌هایی که انواع متفاوتی از محتوا را ارائه می‌دهند، معمولا تمام محتوای مورد نیاز مشتریان را تامین می‌کنند، برای مثال، محتوای تصویری، ویدئوها، متن‌ها و پادکست‌ها. از این رو ممکن است قیمت تولید محتوای بالاتری داشته باشند. هر چند نمی‌توان با قطعیت گفت که چنین شرکت‌هایی در همه انواع محتوا تخصص دارند، چرا که به ندرت مشاهده می‌شود که تنوع زیا همراه با کیفیت باشد.

رعایت زمان‌بندی

نیمی از تولید محتوای خوب در گرو کیفیت آن و نیمی دیگر، وابسته به زمان‌بندی است. محتوای خوب محتوایی است که در بازه‌های زمانی تعیین شده و کانال‌های مناسب منتشر شود. شرکت‌هایی که محتوای سفارش داده شده را طبق زمان‌بندی تحویل نمی‌دهند عمدتا خسارت‌های مختلفی به مشتریان وارد می‌کنند، بنابراین اگر شرکتی زمان‌بندی دقیق تحویل را رعایت می‌کند، بی‌راه نیست که قیمت خدمات تولید محتوای بیشتری هم داشته باشد.

تجربه و سابقه

تجربه تولید محتوا در بازار کنونی همه چیز است! تولید محتوای واقعی را جز به تجربه عملی نمی‌توان به صورت کامل آموخت، چرا که آزمون و خطاها، ریزه‌کاری‌ها، به روز ماندن و یادگیری مداوم همه در اثر تجربه تولید محتوا به دست می‌آید،‌ از این رو اگر شرکت‌های با تجربه‌تر و با سابقه‌تر قیمت تولید محتوا بیشتری داشته باشند، چندان دور از انصاف نیست.

مشتریان

مشتریان اعتبار هر مجموعه تبلیغاتی هستند، شرکت‌ها تولید محتوا نیز مجموعه‌های تبلیغاتی هستند که حیات آن‌‌ها وابسته به مشتریان است.

هر چه میزان اعتبار و موفقیت مشتریان بیشتر باشد، طبیعتا اعتبار شرکت‌های پیمان‌کاری که با آن‌ها همکاری می‌کنند نیز بیشتر است.

از این رو اگر شرکتی هم خدمات با کیفیت ارائه دهد و مشتریان معتبری داشته باشد،‌ بنابراین اگر تعرفه تولید محتوای بیشتری داشت نباید تعجب کرد.

عوامل تاثیرگذار در قیمت تولید محتوای متنی

قیمت تولید محتوا و عوامل تاثیرگذار بر آن

همانطور که می‌دانید محتوای متنی انواع گوناگونی دارد که شرح آن را می‌توانید در مقاله چرا و چگونه محتوای متنی فارسی بنویسیم؟ قسمت اول بخوانید. هر یک از انواع محتوای متنی دارای تعرفه خاص خود هستند. عوامل تعیین کننده در این قیمت گذاری به شرح زیر است:

سئومحور بودن مقاله

همه تولیدکنندگان محتوا از دانش سئو برخوردار نیستند، سئومحور نوشتن یک مقاله نکات ظریفی دارد که هر از چندگاهی این نکات به روزرسانی می‌شوند، نویسندگانی که به متن‌های سئومحور تولید می‌کنند،‌ دائما در حال مطالعه و یادگیری هستند همچنین زمان بیشتری برای نگارش‌های متن‌های خود با توجه به کلماتی کلیدی تعیین شده صرف می‌کنند، با توجه به زمان و دانش بیشتری که محتوای سئومحور نیاز دارد بنابراین طبیعی است که هزینه تولید این نوع محتوا بیشتر باشد.

ترجمه تخصصی بودن مقاله

متن‌های تخصصی نیاز به دانش پیشین، آگاهی و تجربه کافی در زمینه مورد نظر دارند، همه نویسندگان یا مترجمان نمی‌توانند متن‌های تخصصی را ترجمه کنند، برای مثال متن‌های پزشکی، حقوقی و … نیاز به مترجمان زبده و متخصص دارند که با توجه به میزان تخصصشان درخواست دستمزد تولید محتوا بیشتری دارند.

تخصصی بودن محتوای مقاله

برای نوشتن در هر زمینه تخصصی، نویسنده باید تا میزان زیادی در زمینه مورد نظر، دانش قابل پذیرشی داشته باشد، مثلا نویسنده‌ای که در زمینه جراحی زیبایی یا دریافت ویزا هیچ اطلاعی ندارد، قطعا نمی‌تواند محتوای خوبی ارائه بدهد. در بعضی از شرکت‌های تولید محتو، سفارش‌های هر نویسنده بر اساس رشته تحصیلی، تخصص و … به آن‌ها واگذار می‌شود از این رو هزینه‌های این نوع محتوا نیز کمی بیشتر از سایر انواع آن است.

رپورتاژ بودن مقاله

همه تولیدکنندگان محتوا، رپورتاژنویس نیستند و تنها بعضی از نویسنده‌ها این توانایی را دارند که پس از بررسی یک مجموعه، محصول یا خدمت، متنی تولید کنند که قابل انتشار در کانال‌های تبلیغاتی باشد و کاربران دیگر کانال‌ها را برای خرید محصول، بازدید از سایت با دریافت خدمت ترغیب و قانع کند. قیمت بالای رپورتاژ‌ها به همین دلیل است.

تولید محتوا به انگلیسی یا زبان‌های دیگر

در حال حاضر تنها شرکت‌های اندکی تولید محتوا به زبان انگلیسی را ارائه می‌دهند، چرا که تعداد نویسندگانی که به این نوع متن‌ها تسلط داشته باشند، بسیار اندک است، چرا که تولید محتوا به زبان انگلیسی مستلزم تسلط حرفه‌ای نویسنده یا مترجم به این زبان یا زبان‌های دیگر است. علاوه بر این که تولید این نوع محتوا نیاز بهصرف زمان و انرژی بسیاری است. با توجه به زحماتی که صرف تولید محتوا انگیسی می‌شود بنابراین داشتن قیمت بیشتر برای محتوای انگلیسی چندان غیر طبیعی نیست.

هزینه‌های استخدام تولید کننده محتوا

تولید کننده محتوا مانند هر نیروی دیگری که در یک مجموعه به صورت تمام‌وقت استخدام می‌شود، دارای هزینه‌های بیمه،‌حقوق و سنوات و پاداش است. حقوق متعارف تولیدکنندگان محتوا با سابقه‌های کاری بین ۱ تا ۳ سال در شهر تهران،‌ بین ۲ میلیون و پانصد هزار تومان تا سه میلیون و پانصد هزار تومان متغیر است. برای کارآموز تولید محتوا میزان حقوقی که به صورت عرفی تعیین می‌شود از یک میلیون تومان شروع می‌شود. البته این میزان با توجه به مهارت‌های نویسنده یا تولیدکننده می‌تواند افزایش یا کاهش بیابد. برای اطلاع از مهارت‌های ضروری یک تولید کننده محتوا می‌تواند مقاله استخدام تولید کننده محتوا چرا و چگونه؟ را مطالعه کنید.

بازه قیمت تولید محتوا

در بازار کنونی محتوا، هزینه تولید محتوا از کمترین میزان کیفیت تا بیشترین میزان کیفیت بین کلمه‌ای ۱۰ تومان تا ۲۰۰ تومان بسته به تمام عواملی که گفتم،‌ متغییر است. جدای از همه عوامل تاثیرگذاری که برشمردم برای به دست آوردن قیمت تولید محتوا بهتر است از چندین شرکت تولید محتوا، درخواست اعلام تعرفه و نمونه کار کنید تا پس از بررسی میزان کیفیت نمونه کار و تطبیق آن با تعرفه ارائه شده، بتوانید درست انتخاب کنید. اگر شما هم تجربه یا نظری درباره قیمت تولید محتوا دارید، بی‌صبرانه آماده خواندن آن در ادامه این مقاله هستم.

مطالب مرتبط

6 دیدگاه‌ها

نیلوفر مغازه ای 31 ژانویه 2019 - 12:51 ق.ظ

سلام نیلوفر مغازه ای هستم….مترجم و تولید کننده محتوا….در این زمینه حدود شش سال تجربه دارم…برای چندین کانال معتبر تلویزیونی فیلم و سریال ترجمه کردم و یه عالمه کارهای مرتبط دیگه …قلم شما رو دوست دارم…به علاوه فکر میکنم که کار کردن با شما هم باید جالب باشه😊آماده همکاری هستم🤗

پاسخ
مونا دژبان 31 ژانویه 2019 - 9:55 ب.ظ

سلام دوست من، نظر لطف شماست، لطفا رزومه خودتون رو به آدرس info@vajeban.con بفرستید.

پاسخ
الهه اورنگ 13 آوریل 2019 - 8:30 ق.ظ

سلام وقت بخیر
الهه اورنگ هستم
ممنونم از مطالب مفیدتون.
تا نیمه اسفند ۹۷ با گروهی همکاری میکردم که از من برای کار تولید محتوای سایتشون استفاده میکردن..در واقع هم به عنوان کارشناسی اقتصاد و هم مترجم تخصصی و هم نگارش عالی متن های تهیه شده متاسفانه حقوق ساعتی ۱۵ هزارتومان آن هم بابت کار نیمه وقتی یعنی اگر میتونستم ساعت رو پر کنم میشد ۸۰ ساعت در ماه که در مجموع یک میلیون و دویست هزار تومن میشد و… متاسفانه هیچ کجا قیمت واقعی این کارم رو نتونستم پیدا کنم..کار من در واقع نوعی کارشناسی مطالعات بازارهای اروپایی بود علاوه بر آن ترجمه به فارسی و در نهایت نگارش عالی متن بود که خدا رو شکر همه ی اینها جزو توانایی های حرفه ای من هستن ولی این مجموعه به ازای این کارهای حرفه ای ساعتی ۱۵ هزار تومن میداد که خودم تصمیم گرفتم دیگه باهاشون ادامه ندم…سوالم در خصوص قیمت واقعی این نوع کیفیت کار هستش، آیا شما از قیمت این کار اطلاع دارید؟

پاسخ
مونا دژبان 13 آوریل 2019 - 11:51 ق.ظ

سلام سلامت باشید دوست من، کار شما فراتر از تولید محتوا یا ترجمه بوده متاسفانه در این زمینه اطلاعاتی ندارم.

پاسخ
سحر 21 می 2019 - 1:20 ب.ظ

ممنونم عالی بود

پاسخ
سامان 5 می 2020 - 2:02 ب.ظ

سلام. واقعآ ممنون بابت ارائه این مطلب مفید… ضمنآ من یه سایت خیلی خوب در زمینه دورکاری میشناسم به اسم خدمات یاب که تا حالا چند بار واقعآ به دادم رسید و خیلی ازشون راضیم.

پاسخ

دیدگاه خود را بیان کنید