بلاگ واژه بان تولید محتوا سفارش تولید محتوا چگونه انجام می‌شود؟

سفارش تولید محتوا چگونه انجام می‌شود؟

توسط مونا دژبان

اگر شما هم تولید محتوای سایت خود را برون‌سپاری کرده‌اید یا می‌خواهید این کار را انجام دهید، شاید این سوال برای‌تان به وجود آمده باشد که چگونه باید سفارش تولید محتوا بدهید؟ اگر در روند بازاریابی محتوای سایت‌تان، به مرحله برون‌سپاری و سفارش تولید محتوای الکترونیکی رسیده‌اید، قطعا استراتژی بازاریابی محتوای خود را به دست آورده‌اید و می‌دانید که در نهایت از هدفتان از تولید محتوا چیست، چه بودجه‌ای برای آن در نظر گرفته‌اید و به این نتیجه رسیده‌اید که بین استخدام یک تیم بازاریابی محتوا و برون‌سپاری آن، کدام یک برای شما مناسب‌تر است. از این رو خواندن ادامه این مقاله را با فرض دانستن پاسخ، پرسش‌های مطرح شده به شما توصیه می‌کنم.

سفارش تولید محتوا چه مراحلی دارد؟

فرایند تولید محتوای الکترونیکی، کمی زمان‌بر است، از این رو بهتر است، الزامات آن را پیش از سفارش محتوا فراهم کنید تا این فرایند تسریع شود، ضمن این که با انجام مرحله به مرحله آن، می‌توانید از حجم کارهای اولیه برای تولید محتوا کم کنید.

میزان دقیق تعرفه‌ تولید محتوا را بدانید!

اگر گروه، شرکت یا نویسنده مناسب را برای سفارش تولید محتوا پیدا کرده‌اید، حتما از تعرفه‌ها و قیمت‌های آن‌ها هم اطلاع دارید اما اگر هنوز درباره قیمت یا تعرفه تولید محتوا اطلاعاتی ندارید، پیش از هر چیز، بهتر است از شرکت، گروه یا نویسنده مورد نظر، تعرفه‌های تولید محتوا را بخواهید و بررسی کنید که آیا متناسب با بودجه شما هست یا نه؛ چرا که اگر در آغاز کار تصور یا اطلاعات مبهمی در این باره داشته باشید، ممکن است در پایان پروژه با هزینه‌ای که انتظارش را نداشته‌اید، روبه‌رو شوید. در بعضی از موارد ممکن است نویسنده یا گروه تولیدکننده محتوا، حدود قیمت را برای شما تعیین کند اما در ادامه روند کار، پروژه شما، هزینه‌های بیشتری دربر داشته باشد که برای شما پذیرفتنی نباشد. بنابراین بهتر است پیش از هر کاری، درباره قیمت‌ها و میزان دقیق هزینه‌ها اطلاعات کاملی داشته باشید.

سفارش تولید محتوا چگونه انجام می‌شود؟

اگر هنوز تولید کننده مناسبی را استخدام نکرده‌اید، شاید خواندن مقاله زیر بتواند به شما کمک کند:

استخدام تولید کننده محتوا چرا و چگونه؟

زمان تحویل محتوا را تعیین کنید!

اگر می‌خواهید ظرف مدت یک‌ماه ۲۰ مقاله آماده  داشته باشید و از طرفی این مقاله‌ها را به تدریج منتشر کنید، بنابراین گفتن جمله: «۲۰ مقاله برای یک ماه می‌خواهم» به تولیدکننده محتوا، اصلا به کار درستی نیست! چرا که ممکن است گروه‌ها و نویسنده‌ها ترجیح بدهند، هفته پایانی ماه را روی پروژه شما کار کنند و همه ۲۰ مقاله را یک جا به شما تحویل بدهند، در صورتی که شما برای طول ماه نیاز به مقالات‌تان دارید، بنابراین اگر در استراتژی بازاریابی محتوایی، تقویم انتشار محتوا در نظر گرفته‌اید، حتما قسمتی از این تقویم را در اختیار شرکت یا نویسنده مورد نظر‌تان بگذارید و از آن‌ها بخواهید طبق زمان‌بندی شما، محتوای تولیدی را تحویل بدهند.

اگر سایت شما هنوز به صورت رسمی راه‌اندازی نشده است یا قصد دارید تعدادی محتوای آماده برای انتشار در آینده داشته باشید و در نهایت اگر زمان‌بندی تحویل گرفتن محتوا چندان اهمیتی ندارد، بنابراین می‌توانید به تولیدکننده محتوا، زمان تقریبی تحویل مقالات را اعلام کنید.

سفارش تولید محتوا چگونه انجام می‌شود؟

جزییات سفارش تولید محتوا را تعیین و ثبت کنید!

سفارش تولید محتوای الکترونیکی، جزییات بسیاری دارد به ویژه اگر قصد داشته باشید، تعداد زیادی محتوا را برای مدت طولانی سفارش بدهید. در این حالت بهتر است، قبل از سفارش تولید محتوا یک فایل اکسل تهیه کنید و در این فایل هر آنچه را از محتوا انتظار دارید، بنویسید.

از جمله مهم‌ترین جزییاتی که بهتر است در فایل اکسل سفارش تولید محتوا، درج کنید، موارد زیر است:

  • عنوان محتوا (که می‌تواند دقیقا تیتر انتخابی یا پیشنهادی خودتان باشد یا یک موضوع کلی )
  • تعداد کلمات مورد نیاز
  • کلمات کلیدی اصلی و فرعی
  • منابع پیشنهادی یا احتمالی برای تولید محتوا
  • اطلاعات اندازه و حجم عکس‌ها
  • نوع محتوای متنی (محتوای متنی می‌تواند روایت داستانی، خبری، گزارشی و رپرتاژ و … داشته باشد.)
  • فرمت یا ساختار محتوا
  • تاریخ تحویل محتوا
  • هزینه تمام شده برای محتوا

با داشتن فایل اکسلی که حاوی این جزییات است، انسجام فرایند تولید محتوا حفظ می‌شود، علاوه بر این اگر همین فایل را به عنوان فایل سفارش تولید محتوا، در اختیار تولیدکنندگان بگذارید، هیچ‌ مشکلی برای برون‌سپاری کردن تولید محتوا نخواهید داشت، چون هر آنچه تولیدکنندگان برای تولید محتوای شما نیاز دارند در اختیارشان قرار داد‌ه‌اید و تقریبا هیچ مطلب یا نکته‌ای فراموش نمی‌شود.

اگر هنوز گروه یا شرکت تولید محتوای مورد نظرتان را پیدا نکرده‌اید، می‌توانید پس از دیدن نمونه کارهای واژه‌بان، با ایمیل Info@vajeban.com برای سفارش تولید محتوا با گروه واژه‌بان در ارتباط باشید.

اگر شما هم تجربه یا نظری درباره سفارش تولید محتوا دارید، بی‌صبرانه منتظرم تا آن را در ادامه این مقاله بخوانم.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را بیان کنید