بلاگ واژه بان بازاریابی محتوا خدمات تولید محتوا برای کسب و کارهای شخصی و متخصصان مستقل

خدمات تولید محتوا برای کسب و کارهای شخصی و متخصصان مستقل

توسط مونا دژبان
خدمات تولید محتوا برای کسب و کارهای شخصی و متخصصان مستقل

خدمات تولید محتوا یکی از ضروری‌ترین خدماتی است که همه کسانی که می‌خواهند در هر قالبی در دنیای آنلاین حضور داشته باشند، ناگزیر به استفاده از آن هستند. دسترسی به این خدمات آسان است اما این آسانی خطراتی دارد. آشنا نبودن به فرایند دریافت خدمات تولید محتوا می‌تواند کسب و کارهای کوچک یا متخصصان مستقل را با دشواری‌هایی مواجه کند.

شاید شما یک روانشناس هستید که می‌خواهید سایت خودتان را داشته باشید و برای مخاطبان و بیماران‌تان بنویسید. شاید یک جراح قلب هستید که می‌خواهید دانش به‌روز خود را به دیگران معرفی کنید. شاید یک مدرس زبان انگلیسی، طراحی گرافیک یا آشپز هستید که دوست دارید در فضای مجازی، وب‌سایت‌ها و … دیده شوید و همکاران، مشتریان و مخاطبان شما را بشناسند.

شما به خدمات تولید محتوا نیاز دارید!

چرا کسب و کارهای شخصی و کوچک و متخصصان مستقل نیاز به خدمات تولید محتوا دارند؟

مدت‌ها است که همه ما کم و بیش دریافته‌ایم، بیشتر دیده شدن و شناخته شدن بین جامعه هدف نیازمند حضور و تبلیغات در فضای مجازی و وب است. این که چه بستری را برای فعالیت خود انتخاب کنید، بسته به شغل و جامعه هدفتان متغیر است، اما اگر می‌خواهید یک وبسایت داشته باشید که خدمات یا محصول‌تان را به معرض نمایش بگذارید، ناگزیر خدمات تولید محتوا یکی از نیازهای اساسی‌تان خواهد بود.

اما چه نوع خدماتی برای شما مناسب است و از کجا باید شروع کنید؟

در بیشتر حوزه‌های کاری، اکنون سایت‌هایی وجود دارند که سال‌ها پیش از شما شروع به فعالیت کرده‌اند، مشتریان و مخاطبان بسیاری به دست آورده‌اند و فروش خوبی دارند، آیا شما هم می‌خواهید به جایگاه کنونی آن‌ها دست پیدا کنید؟ حتما می‌دانید که سرمایه اولیه، زمان، تخصص و نیروی کار بسیاری در کسب این موفقیت دخیل هستند، آیا شما به عنوان یک متخصص مستقل یا یک شرکت کوچک نو پا به چنین منابع گران‌قیمتی دسترسی دارید؟

طبیعتا پاسخ این سوال در بیشتر موارد نه است.

حضور مفید در دنیای آنلاین چیزی نیست که با هزینه اندک، تلاش کوتاه مدت و بدون تخصص به دست بیاید.

اما اگر می‌خواهید با سرمایه شخصی، یک برنامه محتاطانه و حساب شده شروعی خوب و رو به رشد داشته باشید، باید برای سرمایه محدودتان برنامه‌ریزی دقیقی داشته باشید؛ چرا که ضرر و زیان و به نتیجه نرسیدن همیشه در کمین هر شروع تازه‌ای است.

استفاده بدون برنامه از خدمات تولید محتوا، بررسی نکردن‌های اصولی، مواجه شدن با کسانی که کاربلد نیستند، می‌تواند برای کسب و کار کوچک و حساس شما خطرناک باشد. از طرف دیگر همانطور که گفتم استفاده از این خدمات برای دیده شدن ناگزیر است. پس شما هم باید شروع کنید اما این که چگونه شروع کنید سوال اساسی است.

خدمات تولید محتوا برای کسب و کارهای شخصی و متخصصان مستقل

اجازه بدهید ادامه این مقاله را با یک مثال عینی پیش ببرم:

فرض کنید شما یک روانشناس هستید که می‌خواهید وبسایت شخصی‌ داشته باشید و مطالب تخصصی و عمومی منتشر کنید تا مخاطبان و مراجعان بیشتری داشته باشید.

  • آیا باید یک تولید کننده محتوا استخدام کنید؟
  • آیا خودتان باید محتوا تولید کنید؟
  • آیا باید از تولید کننده‌های فریلنسر استفاده کنید؟
  • آیا باید با یک شرکت تولید محتوا قرارداد ببندید؟

هر یک از این راه‌ها دشواری‌ها، معایب و مزایای خود را دارد.

آیا باید یک تولید کننده محتوا استخدام کنید؟

در نوع اول اگر یک تولید کننده محتوای تمام وقت استخدام کنید، باید هزینه‌ ثابت ماهانه‌ای برای حقوق تولید کننده در نظر داشته باشید.

در ادامه ممکن است کار تولید کننده محتوا چندان رضایت‌بخش نباشد یا تخصص کافی در زمینه کاری شما نداشته باشد. البته این موضوع با توجه به شرایط بازار در حال حاضر بسیار شایع است. معمولا در چنین شرایطی، شرکت‌ها تولیدکننده را با شخص دیگری جایگزین می‌کنند و این چرخه معیوب ادامه می‌کند، البته شاید در مراحل استخدام‌ها و اخراج‌های متعدد نیروی خوبی پیدا کنید.

اگر می‌خواهید یک تولید کننده محتوا استخدام کنید شاید مقاله استخدام تولید کننده محتوا چرا و چگونه؟ برای شما مفید باشد.

آیا خودتان باید محتوا تولید کنید؟

طبیعتا اگر در کارتان خبره هستید و حرفی برای گفتن دارید، هیچ کسی بهتر از شما نمی‌تواند درباره توانمندی‌های شما بگوید، اما آیا مهارت‌های لازم برای نوشتن، سئو محور کردن مطالب و در کل تولید محتوای خوب و مخاطب پسند را دارید؟

همانطور که می‌دانید تولید محتوا و به طور کلی نوشتن کاری بسیار زمان‌بر است، آیا شما به عنوان یک متخصص در زمینه‌ای دیگر، زمان کافی را برای ورود به حیطه‌ای مانند تولید محتوا دارید؟

آیا این که زمان بگذارید و محتوا تولید کنید، برای شما به صرفه است؟

شاید بتوانید بخشی از زمان‌تان را برای نوشتن اختصاص بدهید اما همانطور که گفتم تولید محتوا یک کار تمام وقت و تخصصی است که دشواری‌های خود را دارد. نوشتن در حیطه کاری خودتان برای شروع بسیار جذاب و هیجان‌انگیز است اما در ادامه، مشغله‌ها و کمبود زمان باعث می‌شود، مقاله‌های‌تان ناتمام بماند و در کل کاری که شروع کرده‌اید برای‌تان خسته کننده و بی‌سرانجام باشد.

اگر تصمیم گرفته‌اید خودتان محتوا تولید کنید شاید مقاله چگونه محتوای متنی صمیمی تولید کنیم؟  برای شما مفید باشد.

آیا باید از تولید کننده‌های فریلنسر استفاده کنید؟

گزینه خوبی به نظر می‌رسد، هزینه‌های منطقی و افراد متخصصی که می‌توانند به شما کمک کنند در این گزینه وجود دارند.

نویسنده‌های فریلنسر را می‌توانید از سایت‌های فریلنسینگ پیدا کنید، پروژه‌تان را تعریف کنید و از خدمات آن‌ها استفاده کنید. اگر نویسنده‌ای مطابق با آنچه شما می‌‌خواهید، کار قابل پذیرشی ارائه نداد، می‌توانید نویسنده‌های دیگر را امتحان کنید و مطمئن باشید در نهایت به محتوای دلخواه‌ می‌رسید. البته این گزینه هم مانند همه گزینه‌ ها دشواری‌هایی دارد، باید سایت‌ها را بررسی کنید، هزینه‌ای برای تعریف پروژه بپردازید، کارها را تعریف کنید، پروژه‌ها را تحویل بگیرید، بررسی کنید که درست و صحیح باشند و هزینه‌ها را پرداخت کنید و مطالب را بارگذاری کنید!

خدمات تولید محتوا برای کسب و کارهای شخصی و متخصصان مستقل

آیا باید با یک شرکت خدمات تولید محتوا قرارداد ببندید؟

شرکت تولید محتوا همیشه یکی از گزینه‌هایی است هم می‌توانید روی آن حساب کنید و  هم نمی‌توانید!

تناقض عجیبی است!

این تناقض ریشه در نوع شرکتی است که انتخاب می‌کنید، بسیاری از شرکت‌ها و آژانس‌های دیجیتال مارکتینگ یا ترجمه، خدمات تولید محتوا هم ارائه می‌دهند، البته این خدمات در کنار استفاده از دیگر سرویس‌های آژانس است.

بسیاری از شرکت‌ها هم به صورت آنلاین سفارش شما را دریافت می‌کنند و انجام می‌دهند که هر کدام ویژگی‌های خود را دارند.

در کنار این‌ها شرکت‌هایی هم هستند که به عنوان واسطه کارهای شما را به دیگران سفارش می‌دهند و به شما تحویل می‌دهند، قابلیت تغییر دادن متن یا ویرایش آن در این شرکت‌ها کمی محدود است.

سایت‌هایی هم هستند که روندی مشابه با سایت‌های فریلنسینگ دارند به این معنی که در این سایت‌ها فقط تولیدکنندگان محتوا فعالیت می‌کنند و طبیعتا محتوای تخصصی‌تری ارائه می‌دهند.

مقاله مزایای برون سپاری تولید محتوا چیست؟ می‌تواند اطلاعات بیشتری در این باره به شما بدهد.

در کنار این‌ها، شرکت‌هایی هم هستند که به صورت تخصصی در تولید محتوای متنی فعالیت می‌کنند و تعداد محدودی نویسنده در اختیار دارند که استخدام شرکت هستند. این شرکت‌ها یا سایت‌ها دارای ویراستاران تخصصی، و ناظران کیفی هستند و می‌توانند بارگذاری مطالب شما را نیز به عهده بگیرند و در نهایت خدمات تولید محتوا را روی سایت خودتان به شما تحویل دهند. این فرایند باعث می‌شود زحمت شما برای حضور در دنیای آنلاین بسیار کم باشد و هزینه‌های سرسام‌آوری هم در بر نداشته باشد.

در نهایت امیدوارم اگر وارد دنیای آنلاین شدید، بتوانید با هزینه‌های منصفانه و منطقی و برنامه‌ریزی دقیق به جایگاه مطلوب‌تان برسید.

اگر شما هم درباره شروع بازاریابی محتوا یا این مقاله نظری دارید، بی‌صبرانه در انتظار خواندن آن هستم.

مطالب مرتبط

1 دیدگاه

افشین چگینی 20 جولای 2020 - 4:22 ق.ظ

با سلام من مالک 5 سایت در زمینه املاک هستم و نیاز به یک محتوا نویس دارم برای سایتهای املاک خودم،
میخواستم بدونم شرایط شما برای تولید محتوا به چه صورتی میباشد؟

پاسخ

دیدگاه خود را بیان کنید