بلاگ واژه بان محتوای متنی تولید محتوای تخصصی چیست و چرا و چگونه باید از آن استفاده کنیم؟

تولید محتوای تخصصی چیست و چرا و چگونه باید از آن استفاده کنیم؟

توسط مونا دژبان
تولید محتوای تخصصی چیست و چرا و چگونه باید از آن استفاده کنیم؟

تولید محتوای تخصصی یکی از چالش‌هایی است که دنیای کسب و کار و متخصصان را به خود مشغول کرده‌ است. ما در گروه واژه بان وجه تمایز خود را بر تولید محتوای تخصصی قرارداده‌ایم؛ چرا که فضای وب فارسی و غیرفارسی از محتوای عمومی و سطح متوسط اشباع شده است بنابراین حوزه تولید محتوا تخصصی به شدت نیاز به متخصصانی دارد که بتوانند بهترین و گزیده‌ترین نوع محتوا را تهیه و ارائه کنند. ما برای پاسخ‌گویی به این نیاز، تمرکزمان را روی تولید محتوای متنی قرار داده‌ایم.

در دنیای کنونی هیچ چیز بیش از تخصص باعث تمایز و دیده شدن نمی‌شود.

با بیان این مقدمه در ابتدای مقاله‌ام می‌خواهم درباره ضرورت تولید محتوای تخصصی برای سایت‌ها و شرکت‌هایی صحبت کنم که محصول یا خدماتی خاص و ویژه دارند.

در چه وضعیتی باید از تولید محتوای تخصصی استفاده کنیم؟

هیچ کسی دوست ندارد که محصول یا خدمتی را که به تازگی ساخته‌ است با یک محتوای ساده و عمومی معرفی کند و مشتریان و مخاطبانش برند و محصولش را به شکلی عادی و معمولی به یاد بیاورند. بنابراین:

  • اگر محصول یا خدمت شما محصولی خاص و نوین است یا اگر مخاطب این محصول، مخاطبی خاص و گزین شده است بنابراین با تولید محتوای عمومی برای معرفی آن راه به جایی نخواهید برد.
  • اگر محصول شما تخصصی است و برای عده‌ای مخاطب ویژه طراحی شده است بنابراین شما فقط باید مشتری تولید محتوا تخصصی باشید و جز این راه دیگری برای معرفی آنچه ساخته‌اید ندارید!
  • اگر می‌خواهید برای محصول عزیز‌دردانه‌تان یا خدمات طلایی‌تان بهترین معرفی و ارائه را ترتیب دهید،‌ باید طبق همان مثل قدیمی کار را باید به کاردان سپرد عمل کنید و یک نفر یا یک گروه متخصص تولید محتوا پیدا کنید!

تولید محتوای تخصصی چیست و چرا و چگونه باید از آن استفاده کنیم؟

تولید محتوای تخصصی چیست؟

تولید محتوای تخصصی همان تولید محتوای عمومی است که اخیرا تخصص‌اش را گرفته!

نه ولی به طور جدی منظور از محتوای تخصصی دو مفهوم جدا است:

  • یک نوع تولید محتوا وجود دارد که یک متخصص تولید محتوا و کارشناس خبره محتوایی را به بهترین شکل و استانداردترین نوع آن تهیه می‌کند.
  • مفهوم دیگر بسته نوع محتوا است یعنی محتوایی نیاز داریم که درباره یک موضوع تخصصی تهیه شود پس مفهوم اول بیشتر به تولید کننده محتوا بستگی دارد و مفهوم دوم به نوع محتوایی که تولید می‌شود.

برگردیم سر بحث اصلی یعنی تولید محتوا تخصصی

برای تشخیص این که آیا به محتوای تخصصی نیاز دارید یا نه، هیچ کسی بهتر از خودتان نمی‌تواند تصمیم‌گیری کند. شما محصول، خدمت و کسب و کارتان را بیش از هر کسی می‌شناسید بنابراین خودتان باید تعیین کنید که:

  • آیا یک متن عمومی برای بیان ویژگی‌های چیزی که ساخته‌اید کفایت می‌کند؟
  • آیا یک نویسنده معمولی هم می‌تواند از پس تولید محتوای شما بربیایید؟
  • آیا مخاطبان‌تان با یک متن معمولی و عادی جذب کسب و کار شما می‌شوند؟
  • و در نهایت آیا محصول شما شایسته یک محتوای تخصصی است؟

هر گاه به پاسخ دقیق این سوالات رسیدید و انتخاب کردید که کدام یک از راه‌هایی که گفتم برای شما مناسب‌تر است، بهترین تصمیم را گرفته‌اید، حتی اگر یک متن عمومی را برای معرفی خودتان انتخاب کنید!

همه چیز به بررسی‌ها و شناخت شما از کسب و کارتان بستگی دارد. اما اگر درباره تولید محتوا برای کسب‌وکارتان نیاز به اطلاعات بیشتری دارید خواندن مقاله  خدمات تولید محتوا برای کسب و کارهای شخصی و متخصصان مستقل را به شما پیشنهاد می‌کنم.

با محتوای تخصصی چه کار کنیم؟

محتوای تخصصی کانال‌ها و بسترهای انتشار تخصصی هم نیاز دارد، شما نمی‌توانید محتوایی را که برای عده‌ای متخصص نوشته‌اید در بسترهای انتشار عمومی قرار دهید و انتظار داشته باشید بازخوردهای مناسب هم دریافت کنید. برای این محتوا حتما باید کانال‌های انتشار ویژه در نظر داشته باشید. این کانال‌های می‌توانند گروه‌های مجازی تخصصی، بلاگ‌ها و سایت‌های خاصی باشند که در حوزه شما فعالیت می‌کنند و شما می‌دانید که مخاطبان‌تان آنجا حضور دارند.

به عنوان مثال اگر در حوزه معماری فعالیت می‌کنید و مخاطب شما کسانی هستند که همچنان دفترچه‌ها و مجلات چاپی تخصصی و … را می‌خوانند حتما در این مجلات تخصصی حضور داشته باشید و محتوای‌تان را در آن‌ها منتشر کنید.

یا اگر مخاطب شما جزو گونه نادری از انسان‌هاست که همچنان به کتاب علاقه‌مندند، بنابراین در کتاب‌ها هم حضور داشته باشید!

یا اگر خبرنامه‌ای با تعداد اعضای محدودی از متخصصان دارید، از آن برای رساندن محتوای‌تان بهترین استفاده را ببرید!

تولید محتوای تخصصی بیش از سایر انواع محتوا نیاز به مراقبت دارد، در دنیایی تخصص همه چیز در حال پیشرفت است، دقت داشته باشید که بعد از انتشار محتوا در بازه‌های زمانی خاصی آن را بازنگری کنید و سعی کنید اگر چیزی به این دانش و تخصص در دنیا اضافه شده است، شما هم محتوای خودتان را به روز‌رسانی و تقویت کنید.

تولید محتوای تخصصی به دلیل جامعه محدودتر مخاطبانش نیاز به انتشار هدفمند و دقیق‌ دارد، بنابراین اگر لازم باشد برای انتشار هدفمند و دیده شدن محتوای هزینه هم پرداخت کنید،‌ حتما این کار را انجام بدهید. اگر درباره هزینه‌های تولید محتوا اطلاعاتی ندارید پیشنهاد می‌کنم مقاله قیمت تولید محتوا چقدر است و عوامل تاثیرگذار بر آن چیست؟ را بخوانید.

تولید محتوای تخصصی چیست و چرا و چگونه باید از آن استفاده کنیم؟

واژه بان چگونه در تولید محتوای تخصصی به شما کمک می‌کند؟

گروه متخصصان ما در واژه بان کارشناسان تولید محتوایی هستند که به صورت متمرکز و تخصصی محتوای متنی تولید می‌کنند. ما در واژه بان وارد تهیه و تولید سایر انواع محتوا مانند محتوای ویدئویی، تصویری، پادکست و … نمی‌شویم؛ چرا که تخصص ما تولید محتوای متنی است. ما این تخصص را بر اساس تجربه و دانش محتوایی خود به دست آورده‌ایم. بنابراین اگر می‌خواهید به صورت متمرکز محتوای متنی تولید کنید و اگر می‌خواهید این محتوا تخصصی هم نوشته شود و اگر می‌خواهید این محتوا را یک متخصص تولید محتوای خبره نوشته باشد پس باید با ما تماس بگیرید!

تولید محتوای تخصصی کاری حساس و دقیق است که نیاز به نظارت و مراقبت دارد، چون اطلاعاتی که به مخاطبان خود ارائه می‌دهید زیر ذره‌بین نقد و بررسی آن‌ها قرار دارد و کوچکترین اشتباهی می‌تواند اعتبار و ارزش برند، محصول یا خدمات شما را خدشه‌دار کند. فراموش نکنید که تک تک مخاطبان و مشتریان یک برند تخصصی، خودشان متخصصانی هستند که اطلاعات بسیاری درباره حوزه کسب و کار شما دارند، بنابراین برای ارضای نیاز‌های آن‌ها باید همواره به روز و دقیق باشید.

اگر درباره تولید محتوا تخصصی نظری دارید یا پیشنهادی دارید که می‌تواند ما را بهتر کردن فرایند تولید محتوا یاری کند، بی‌صبرانه مشتاق خواندن آن هستیم.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را بیان کنید