بلاگ واژه بان تولید محتوا شرکت تولید محتوا را چگونه ارزیابی و انتخاب کنیم؟

شرکت تولید محتوا را چگونه ارزیابی و انتخاب کنیم؟

توسط مونا دژبان
چگونه بهترین یا مناسب‌ترین شرکت تولید محتوا را انتخاب کنیم؟

اگر تصمیم گرفتهاید تولید محتوای مجموعه یا شرکت خود را برونسپاری کنید، یافتن پاسخ این سوال مهم و اساسی حتما شما را به خود مشغول خواهد کرد. در بازار کنونی شاید عنوان بهترین شرکت تولید محتوا به طور کلی موضوعیت نداشته باشد؛ چرا که هر شرکتی ممکن است مزایا و معایب خود را داشته باشد یا در بهترین حالت ویژگیها و روال کاری یک شرکت با آنچه شما نیاز دارید تناسب نداشته باشد. بنابراین اگر این سوال را این گونه تغییر دهیم که چگونه مناسبترین شرکت تولید محتوا را انتخاب کنیم، شاید بهتر و منطقیتر باشد.

یک شرکت تولید محتوا چگونه کار میکند؟

معمولا بیشتر شرکت های تولید محتوای الکترونیکی رویه کاری مشخص و یکسانی دارند که برای انواع مشتریان خود در نظر گرفتهاند. در حال حاضر چندین نوع شرکت تولید محتوا در ایران فعالیت میکند که تنوع آنها برحسب رویههای کاری آنهاست.

انواع شرکت تولید محتوا

چگونه بهترین یا مناسب‌ترین شرکت تولید محتوا را انتخاب کنیم؟

انواع شرکت تولید محتوا به چند دسته اندک تقسیم میشوند:

  • شرکت های تولید محتوای الکترونیکی که ثبت سفارش آنلاین دارند.
  • آژانسهای دیجیتال مارکتینگی که سرویس تولید محتوا هم دارند.
  • سایت‌های ترجمه که هم بیشتر ترجمه انجام میدهند و در کنار آن سرویس تولید محتوا هم دارند.
  • گرو‌‌ههای تولید محتوای غیر رسمی
  • شرکتهای مستقل تولید محتوا که ثبت سفارش آنلاین ندارند.

شیوهکار شرکت های تولید محتوای الکترونیکی

هر یک از انواع شرکت تولید محتوا که برشمردم یک رویه کاری مشخص را دنبال میکنند که معمولا برای همه مشتریها یکسان است.

نحوه کار شرکت تولید محتوا با ثبت سفارش آنلاین

در نوع اول یعنی شرکت های تولید محتوای الکترونیکی که ثبت سفارش آنلاین دارند، مشتریان گزینههای مورد نظر خود را که میخواهند در محتوای سفارشیشان انجام شود انتخاب میکنند، برآورد هزینهها را مشاهده میکنند و اطلاعات لازم مانند کلمههای کلیدی، عنوان ورا وارد میکنند و در نهایت با پرداخت هزینه و برآورد زمانی سفارش خود را ثبت میکنند. معمولا امکان خرید پکیج از پیش طراحی شده محتوا هم در این شرکتها فراهم است. به این معنی که مثلا برای یک ماه میتوانید ۱۰ مقاله با مشخصات یکسان خریداری کنید. اگر می‌خواهید درباره قیمت تولید محتوا بیشتر بدانید مقاله قیمت تولید محتوا چقدر است و عوامل تاثیرگذار بر آن چیست؟ را مطالعه کنید. 

آژانسهای دیجیتال مارکتینگ

در نوع دوم یعنی تولید محتوا توسط آژانسهای دیجیتال مارکتینگ یا از همین روش استفاده میشود یا تولید محتوا در قالب یک پکیج تبلیغاتی چند جانبه گنجانده میشود.

سایت‌های ترجمه شرکت تولید محتوا نیستند

در نوع سوم که به نظر میرسد نسبت به دو نوع اول، کمتر تخصصی باشد، در کنار مترجمان سایت، برخی تولیدکنندگان محتوا هم فعالیت میکنند و میتوانند محتوای سفارشی شما را انجام دهند. طبیعتا هر چه از میزان عمومی بودن یا چند وجهی بودن فعالیت یک مجموعه بیشتر شود، از میزان تخصصی بودن آن کاسته میشود.

گروههای تولید محتوای غیر رسمی

چگونه بهترین یا مناسب‌ترین شرکت تولید محتوا را انتخاب کنیم؟

گروههای تولید محتوای غیر رسمی، مجموعهای از نویسندگان هستند که در کنار هم در قالب یک گروه فعالیت میکنند و عمدتا اگر سابقه فعالیت گروه طولانی و درخشان باشد یکی از بهترین گزینهها برای برونسپاری محتوا هستند. این گروهها معمولا به صورت دورکار و فریلنسینگ فعالیت میکنند و چون هزینههای دفتر و رفتوآمدرا پرداخت نمیکنند، قیمت منطقیتری نسبت به انواع دیگر شرکت تولید محتوا دارند. بعضی از این گروه‌‌ها سامانه ثبت سفارش آنلاین دارند و بعضی دیگر سفارشها را به صورت تلفنی یا ایمیل دریافت میکننداگر با نحوه سفارش تولید محتوا آشنا نیستید، مقاله سفارش تولید محتوا چگونه انجام می‌شود؟ می‌تواند به شما کمک کند.

شرکت تولید محتوا بدون ثبت سفارش آنلاین و مستقل

نوع آخر شرکتهای مستقل تولید محتوایی هستند که ثبت سفارش آنلاین ندارند. این شرکتها نیز مانند گروههای غیر رسمی، مجموعهای از نویسندگان و تولیدکنندگان مستقلی هستند که به صورت فریلنسینگ فعالیت میکنند و اگر مشتریان بزرگ یا نمونهکارهای موفقی داشته باشند یکی از بهترین گزینه‌‌ها برای سفارش تولید محتوای الکترونیکی هستند. این نوع شرکتها که سفارش آنلاین ندارند، ممکن است پکیجهای از پیش طراحی شده هم نداشته باشند. شاید در وهله اول به نظر بیاید که کار با چنین مجموعهای نیازمند وقت و ارتباط بیشتری نسبت به شرکتهای دارای ثبت سفارش آنلاین باشند و در حقیقت هم چنین چیزی درست است اما صرف این ارتباط و زمان بیشتر برای کسانی که میخواهند محتوای اختصاصی داشته باشند منطقی است.

بنابراین این یک شرکت تولید محتوا که مستقل فعالیت می‌کند مناسبترین گزینه برای داشتن محتوای اختصاصی هستند؛ چرا که مشتری در ارتباط دائم با شرکت تولید محتوا میتواند خواستههای خود را تغییر دهد، نویسنده یا شرکت را با فضای کسب و کار خود آشنا کند و در ارتباط رودرو و نزدیک محتوای اختصاصی خود را به دست بیاورد. توصیه میکنم اگر تولید محتوای شما حساسیت زیادی دارد از این نوع شرکت تولید محتوا استفاده کنید.

در مقابل ثبت سفارش آنلاین شرکتها و آژانسهای دیگر برای کسانی که میخواهند به سرعت محتوای خود را تحویل بگیرند یا حساسیت چندانی در خاص بودن آن ندارند گزینه مناسبی است. همچنین اگر زمان کافی برای ارتباط مستقیم ندارید گزینه شرکت تولید محتوا برای شما بهترین است چون به سرعت می‌توانید خواسته‌های خود را منتقل کنید و بدون صرف زمان بیشتر برای ارتباط سفارش خود را تحویل بگیرید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را بیان کنید