بلاگ واژه بان محتوای متنی اصول تولید محتوای متنی؛ ۱۲ راهی که فکرش را نکرده‌اید!

اصول تولید محتوای متنی؛ ۱۲ راهی که فکرش را نکرده‌اید!

توسط مونا دژبان
اصول تولید محتوای متنی با ۱۲ راهی که فکرش را نکرده‌اید!

اصول تولید محتوای متنی را رعایت کرده‌اید، همه تلاش خود را به کار بسته‌اید، پست وبلاگ خود را با آخرین تحقیقات‌تان دسته‌بندی کرده و به خوبی نوشته‌اید، اما هنوز احساس می‌کنید چیزی در مقاله شما کم است.

شاید نتوان گفت چیزی به نام مقاله کاملا خوب وجود دارد اما راه‌هایی هست که می‌تواند شما را به آن مقاله ایده‌آل نزدیک کند.

در ادامه ۱۲ گام را برای رسیدن به آن مقاله کذایی می‌خوانید.

برای مطالعه بیشتر درباره محتوای متنی مقاله استراتژی محتوای متنی در کنار تجربه کاربری؛ افزایش ترافیک و فروش را پیشنهاد می‌کنم.

پایه اصول تولید محتوای متنی با یک استراتژی محتوا شروع می‌شود

اگر از قبل استراتژی محتوا ندارید، باید شروع کنید. استراتژی محتوا برای وبلاگ‌نویسی بسیار مهم است. این استراتژی باید شامل شناسایی اهدافی باشد که می‌خواهید به آنها برسید.

بهتر است سه هدف انتخاب کنید تا بتوانید در مورد چگونگی ساخت محتوایی که مخاطبان شما را تحت تأثیر قرار می‌دهد، بهتر تصمیم بگیرید.

یک استراتژی نه تنها شما را در مسیر دستیابی به اهداف تجاری نگه می‌دارد، بلکه به شما کمک می‌کند تا بدانید از چه چیزی باید فاصله بگیرید.

بهتر است هر سه ماه یکبار همه داده‌ها را بررسی کنید تا از عملکرد مقاله‌های خود مطلع شوید. به این ترتیب می‌توانید استراتژی خود را در صورت لزوم تغییر دهید.

بسیاری از کسب و کارها در شروع فعالیت‌شان، تک بعدی عمل می‌کنند. به این معنی که مثلا یک شرکت نرم‌افزاری تازه تاسیس ممکن است تمام توان و توجه خود را روی افزایش کیفیت محصولات نرم‌افزاری خود متمرکز کند و از بازار واقعی دور شود.

مثلا محصولات خود را با آخرین به ‌روزرسانی‌های کشورهایی مانند کانادا و آمریکا همگام کند، غافل از این که مخاطب و مشتری هدف او در ایران، به دنبال چنین به‌روزرسانی‌هایی نیست و اصلا نمی‌تواند از آن‌ها استفاده کند.

به همین ترتیب ممکن است یک کسب و کار از جامعه مخاطبان خود که می‌تواند با استراتژی محتوا‌ آن‌ها جذب و وفادار کند، هیچ اطلاعی نداشته باشد یا رفتارها و سلیقه‌ها و نیازهای مدیران خود را به عنوان معیار در نظر بگیرد. غافل از این که مخاطب این کسب و کار، انتظارات و نیازهای دیگری بسیار متفاوت‌تر از مدیر عامل یا مدیر ارشد یک کسب و کار دارد.

از این رو اگر قرار است برای کسب و کارتان تولید محتوا کنید، در بازار واقع، حضور واقعی داشته باشید. با پیش‌فرض‌ها، حدس و گمان‌ها و الگوهای نادرست کارتان را شروع نکنید. چون جز هدر رفتن زمان و هزینه چیزی برای شما نخواهد داشت.

بسیاری از کسب و کارهای کوچک و حتی بزرگی که با اقتباس و الهام از برندهای خارجی در ایران راه‌اندازی شده بودند، در ابتدا مخاطبان خود را مانند مخاطبان همان برندهای خارجی در نظر می‌گرفتند. بدون این که توجه کنند شرایط هر کشور و حتی شهری با یکدیگر متفاوت است.

اگر می‌خواهید درباره استراتژی محتوا بیشتر بدانید مقاله محتوای خوشه ای چیست و چگونه می‌تواند استراتژی بازاریابی محتوای شما را تقویت کند؟ را از دست ندهید.

مقالاتی بنویسید که نیاز مخاطبان شما را برطرف کند

یکی از بهترین راه‌ها برای اطمینان از این که مقالات شما برای مخاطبان ایجاد ارزش کرده آنها را درگیر می‌کند، نوشتن مقالات بر اساس سوالات و نیازهای مخاطبان است.

اما چگونه شروع کنیم؟

از گروه‌های متمرکز، نظرسنجی‌ها، پاسخ‌ها و پیام‌های شبکه‌های اجتماعی، تحقیقات کلمات کلیدی استفاده کنید تا ببینید مخاطبان شما چه سوالاتی می‌پرسند و مقالاتی بنویسید که پاسخ این سوالات باشد.

بدانید برای چه و چرا می‌نویسید

پیش از این که یک کلمه بنویسید، باید دقیقا بدانید برای چه کسی می‌نویسید و چرا.

بسیاری از ما با پیش‌فرض‌ها و سلیقه خودمان می‌نویسم و نتیجه این‌کار محتوای متوسطی است که چندان مورد توجه خوانندگان قرار نمی‌گیرد.

برای جلوگیری از این کار، باید از داده‌ها استفاده کنید.

به صدای جامعه گوش کنید، با تیم فروش صحبت کنید و از جامعه مخاطبان خود سوال بپرسید تا درباره خوانندگان، اهداف آنها و چالش‌هایی را که برای حل آن‌ها به وبلاگ شما وارد می‌شوند، متوجه شوید.

برای این‌که مخاطبان خود را از این طریق بشناسید، نوشتن یک پست وبلاگ که در چندین بعد عمل می‌کند بسیار آسان‌تر می‌شود.

اصول تولید محتوای متنی با ۱۲ راهی که فکرش را نکرده‌اید!

هدف مقالات خود را بدانید

وقتی می‌دانید مخاطبان شما چه کسانی هستند، هدفمند کردن مقالات، آسان‌تر می‌شود. بهتر است، هدف را در بالای مقاله بنویسید تا هنگام نوشتن در ذهن شما بماند.

رویکرد خود را برای نوشتن مقاله تعیین کنید تا زندگی خود را به عنوان یک نویسنده راحت‌تر کنید و نتیجه تأثیرگذار آن را مشاهده کنید.

اگر هدف وبلاگ شما کسب رتبه برای سئو است در کنار رعایت اصول تولید محتوای متنی باید درباره SERP های موجود تحقیق کنید، از محتوا‌های برتری که می‌شناسید الهام بگیرید و از کلمات کلیدی برای هدایت عناوین و مطالب استفاده کنید.

اگر هدف وبلاگ‌تان ایجاد آگاهی از برند است، باید با توجه به علاقه و لحن مناسب مخاطب، نکات و الگوهای کاربردی بیشتری ارائه دهید.

خاص باشید بسیار خاص

هر موضوع مورد تقاضایی را در نظر بگیرید و آن را به طور خاص برای خواننده خود بنویسید.

به عنوان مثال، به جای نوشتن یک پست وبلاگ درباره چگونگی کسب جذابیت اینستاگرامی در سال 2020، یک پست وبلاگ بنویسید در مورد این که چگونه متخصصان تناسب اندام می‌توانند در اینستاگرام جذاب‌تر باشند.

هنگامی که این کار را انجام می‌دهید، لحن، زمینه، واژه‌ها و تصاویر جذاب وبلاگ شما به طور مستقیم با خواننده صحبت می‌کند و احتمال انتخاب و مطالعه پست وبلاگ را از سوی صدها نفر دیگر افزایش می‌دهد.

اصول تولید محتوای متنی با ۱۲ راهی که فکرش را نکرده‌اید!

با طرح کلی شروع کنید

در اصول تولید محتوای متنی همیشه باید با یک طرح کلی شروع کنید.

طرح کلی به قطعات محتوای شما جهت می‌دهد و آن‌ها را در یک مسیر نگه می‌دارد. به این ترتیب نتیجه کار قطعات مختصر، آموزنده و قابل توجه هستند.

در نظر داشتن طرح کلی هر آنچه در نظر دارید نه تنها به روند نوشتن را سریع‌تر و هموارتر می‌کند، بلکه شما را از سرگردانی در فرعیاتی که در واقع چیزی به محتوای شما اضافه نمی‌کنند، بازمی‌دارد.

پس قبل از این که روی مقاله کار کنید، تیترهای مطالب را بنویسید.

به ویرایش توجه ویژه‌ای داشته باشید

یکی از مهم‌ترین اصول تولید محتوای متنی ویرایش است چون حتی اگر شگفت‌انگیزترین مطالب را بنویسید، اولین چیزی که مردم متوجه می‌شوند خطاهای نگارشی و ویرایشی موجود در آن است.

برای جلوگیری از این مشکل باید اشتباهات املایی، دستور زبان، علائم نگارشی و لحن محتوا را بررسی کنید.

مقاله تولید محتوای سایت و تفاوت‌های نگارشی و ویراشی آن با محتوای چاپی اطلاعات بیشتری به شما می‌دهد.

دیدگاه‌های تخصصی به دست آورید

تا این جای کار می‌دانید که باید با یک استراتژی محتوا شروع کنید و به نوشتن پست‌هایی بپردازید که مشکل مخاطب شما را حل کند، آن‌ها را درک کند و با آن‌ها صحبت کند. چه کار دیگه‌ای می‌توانید انجام دهید؟

دسته‌بندی با ارزش افزوده!

چگونه؟

لازم نیست در همه موضوعاتی که می‌نویسید، متخصص باشید.

کار شما راهنمایی خوانندگان و کمک به آن‌ها برای رسیدن از A به B است.

همیشه می‌توانید با دریافت نظرات تخصصی این کار را انجام دهید.

مصاحبه‌ها و نظرات متخصصان باید بخشی از روند شما برای نوشتن هر مقاله‌ای باشد. خواه از آن‌ها برای نقل قول‌های مستقیم استفاده کنید یا فقط به عنوان تحقیقات پیش زمینه.

عادت به گفتگو با متخصصان باعث بهبود محتوای متنی شما و مفید بودن آن می‌شود.

دوره‌های تخصصی بنویسید

یک روش دیگر برای ایجاد رویکرد تخصصی در مقالات، قراردادن همه آن‌ها در یک بخش تخصصی است.

این یک روش ساده برای کیفیت بهتر محتوای متنی و همچنین دریافت بازدید و کلیک بیشتر روی آن است.

اصول تولید محتوای متنی با ۱۲ راهی که فکرش را نکرده‌اید!

مزایای تخصصی نوشتن محتوای متنی

در اصول تولید محتوای متنی همه چیز معطوف به شما نیست مثل همین بازتاب تخصصی بودن یک مقاله که دو مزیت ویژه دارد:

اول، همه آنچه شما می‌گویید توسط متخصصان پشتیبانی می‌شود چون محتوای شما بلافاصله 10 برابر قدرتمندتر و با ارزش‌تر می‌شود.

دوم، متخصصان شبکه‌های توزیع خاص خود را برای محتوا دارند. محتوا را به اشتراک می‌گذارند.

دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید

اگر خودتان در زمینه‌ای که می‌نویسید، متخصص باشید چه؟ در این صورت باید با قدرت‌تر ادامه دهید و مقالاتی بنویسید که درس‌ها، نظرات و تجربیات شخصی‌تان را منعکس می‌کنند.

به این ترتیب، به احتمال زیاد در میان خوانندگان خود شهرت پیدا می‌کنید. علاوه بر این، افزودن دیدگاه خودتان به عنوان یک متخصص، اصالت مقاله را افزایش می‌دهد و به خوانندگان اجازه می‌دهد ارتباط بهتری با شما برقرار کنند.

از ساختار هرم معکوس استفاده کنید

نکته اصلی در این روش قرار دادن مهمترین مطالب در بالای مقاله و انجام همان کار در هر بخش از مطالب است. این امر باعث می‌شود خواننده بتواند ارزش محتوای شما را پیدا کند. به این ترتیب تعامل در صفحه بهبود پیدا می‌کند.

اصول تولید محتوای متنی با ۱۲ راهی که فکرش را نکرده‌اید!

گام نهایی از اصول تولید محتوای متنی

به یاد داشته باشید، محتوای کامل وجود ندارد. تلاش زیادی بدون برنامه و توجه به اصول تولید محتوای متنی فایده ندارد. از این رو، بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که بهترین تلاش خود را با برنامه انجام دهید، از آن بازخورد بگیرید و تکرار کنید.

منبع

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را بیان کنید